- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

„Odmieńcy” w oczach Aleksandry Gnidy

„Odmieńcy” to tytuł wystawy fotograficznej autorstwa Aleksandry Gnidy, której wernisaż odbył się w piątkowe popołudnie 3 grudnia w galerii Biłgorajskiego Centrum Kultury.

Aleksandra Gnida w swoich fotografiach ukazała „swoiste piękno” pacjentów Szpitala Neuropsychiatrycznego w Abramowicach. Inspiracją dla niej były nurtujące ją pytania dotyczące osób tam przebywających oraz wykonywanej przez mamę pracy w podobnej placówce. Aleksandra Gnida (nagranie audio):

– Ludzie cierpiący na zaburzenia psychiczne są w Polsce odrzucani przez resztę społeczeństwa, są wytykani palcami oraz izolowani. Często zapominamy, że każdy ma prawo do życia. Stereotypy sprawiają, że postrzegamy ludzi chorych psychicznie jako odmieńców. A przecież „odmieńcem” jest każdy z nas. Różnimy się – każdy z nas jest inny – podkreśla Aleksandra.

- Reklama -

Za murami szpitala psychiatrycznego wciąż toczy się życie, w którym główną rolę odgrywa człowiek i jego emocje. Każdy pacjent ma swoją historię. Każdy pacjent potrzebuje rozmowy i kontaktu z drugim człowiekiem. Szpital pozwala im być ,,normalnymi” w ich własnym rozumieniu tego słowa. W szpitalu czują się jak w domu – mają tu przyjaciół oraz należytą opiekę. Mogą opuszczać mury szpitala, żeby pójść na spacer, do sklepu czy kawiarni i przebywać wśród ludzi zdrowych. Mimo że wiele osób na świecie zmaga się z zaburzeniami psychicznymi, temat ten nadal stanowi tabu i jest powodem do żartów. Tak naprawdę nikt z nas nie wie, czy sam nie padnie ofiarą choroby psychicznej. Aleksandra Gnida (nagranie audio):

Fotografie ukazują normalność osób przebywających w szpitalu psychiatrycznym. Pokazują, że szpital jest dla pacjenta domem i że każdy z nas jest równoprawnym człowiekiem.

Aleksandra Gnida – absolwentka Lubelskiej Szkoły Fotografii oraz technikum o profilu fototechnicznym. Brała udział w wielu konkursach. Uczyła się również fotografii analogowej. Aktualnie kontynuuje naukę na drugim roku w Lubelskiej Szkole Fotografii oraz uczy się w szkole online Fotografika. Czuje się dobrze w fotografii portretowej oraz reportażowej. Lubi fotografować ludzi i ich emocje. Ukończyła kurs z fotografii analogowej. Swoje prace publikuje głównie na Instagramie.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.