Nasi druhowie w ministerstwie

W środę 26 września 2018 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości samorządowcy w towarzystwie strażaków z naszego powiatu podpisali umowę na doposażenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Środki zostały pozyskane z Funduszu Sprawiedliwości, nadzorowanego przez Zbigniewa Ziobro, ministra sprawiedliwości. Jak zaznaczył minister Ziobro, celem stworzonego przez niego programu jest to, aby bardziej wspierać ofiary przestępstw czy wypadków poprzez kierowanie do nich pomocy finansowej lub instytucji, które mają za zadanie ratować życie takim ofiarom. OSP zasługuje na taką pomoc.

Województwo lubelskie otrzymało 8,2 mln zł. Wiele OSP z naszego regionu nie mogłoby liczyć na tak duże środki i kompleksowe wsparcie. – Cieszymy się bardzo i jesteśmy wdzięczni, że w końcu ktoś pomyślał, że my strażacy musimy mieć odpowiedni sprzęt do akcji ratowniczych. Na pewno teraz szybciej i łatwiej będziemy nieść pomoc – mówi jeden z druhów.

Pomimo tak dużych nakładów z Ministerstwa Sprawiedliwości okazało się, że potrzeby i zaniedbania są ogromne. Dzięki zaangażowaniu poseł Agaty Borowiec udało się pozyskać dodatkowe środki na uposażenie najbardziej potrzebujących jednostek. – Zgłosiły się do mnie jednostki OSP z prośbą o interwencję i dodatkowe wsparcie finansowe. Cieszę się, że udało się to zrealizować. Będę podejmować kolejne starania, aby pomagać naszym druhom – mówi poseł Borowiec.

W ostatnią środę została podpisana kolejna umowa m.in. dla gmin: Potok Górny, Biszcza, Księżpol. W spotkaniu brała udział liczna reprezentacja naszego powiatu. Wszyscy samorządowcy i druhowie zostali zaproszeni do Ministerstwa Sprawiedliwości. Przywitał ich wiceminister Michał Wójcik. Po podpisaniu umowy była możliwość zwiedzenia Sejmu RP.

Jednym z uczestników spotkania był wójt gminy Potok Górny Edward Hacia. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu, wszystko przebiegło pomyślnie, nasze jednostki OSP zyskają spore dofinansowanie. W tym miejscu pragnę podziękować Józefowi Borowcowi, radnemu Rady Powiatu Biłgorajskiego za to, że wywalczył nam te środki. Radny Borowiec zna problemy OSP i potrafi skutecznie na nie reagować – stwierdził Edward Hacia.

Entuzjazm podziela Stanisław Okoń, sołtys Majdanu Nowego. – Jesteśmy nad wyraz wdzięczni poseł Agacie Borowiec za zaangażowanie w rozwój naszych jednostek. Podczas rozmów z posłanką i wiceministrem mogliśmy również rozmawiać o przyszłości OSP i kolejnych wsparciach – mówi.

Każde środki, które wpływają do naszego powiatu, należy docenić i za nie podziękować. Z pewnością pozytywnie wpłyną one na bezpieczeństwo mieszkańców. – Jest to kolejny przykład dobrej współpracy pomiędzy radnymi gminy Księżpol a poseł Borowiec oraz radnym Józefem Borowcem. Gmina Księżpol na pewno dobrze wykorzysta pozyskane środki, które będą służyć dobrze naszym mieszkańcom – stwierdził Adam Kaczorowski, radny Rady Gminy Księżpol.

– Męstwo i ofiarność w ratowaniu życia innych to największa szlachetność, na jaką można się zdobyć, zwłaszcza jeśli czyni się to z narażeniem własnego życia. Dla państwa, dla strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych to codzienność oraz godna najwyższego podziwu postawa – podsumował Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.