- Reklama -

- Reklama -

Naciągacze nie próżnują

Czujnością wykazali się wczoraj mieszkańcy powiatu biłgorajskiego, którzy nie dali się oszukać dzwoniącym do nich oszustom. Policjanci otrzymali trzy zgłoszenia o próbach wyłudzenia pieniędzy od osoby podszywającej się za członka rodziny lub policjanta.

- Reklama -

1 marca około godziny 17 policjanci biłgorajskiej komendy zostali poinformowani o trzech próbach oszustwa na „wnuczka” i dwóch próbach wyłudzenia na „policjanta”.

Do 67-letniej kobiety zadzwoniła kobieta podająca się za jej wnuczkę i poinformowała, że miała wypadek, w wyniku którego potrącona ciężarna kobieta straciła dziecko. Jak twierdziła potrzebowała 60 tys. zł dla policjantki, która miała jej pomóc. Kiedy 67-latka powiedziała, że nie ma pieniędzy, dzwoniąca się rozłączyła.

Z kolei na telefon stacjonarny 78-latka zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta, który powiedział mu, że jego pieniądze są zagrożone i jest obserwowany. Na szczęście senior zorientował się, że ma do czynienia z oszustem i zakończył rozmowę, informując oszusta, że uda się na komendę.

Do trzeciej próby wyłudzenia pieniędzy doszło kiedy do 74-letniej seniorki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Podał fałszywe nazwisko i numer służbowy. Powiedział kobiecie, że grupa przestępcza ma sfałszowane dowody osobiste należące do niej i jej męża, a w związku z tym posiadane przez nich pieniądze są zagrożone. Przestraszona kobieta początkowo wykonywała polecenia mężczyzny, który polecił jej spakować gotówkę do reklamówki. Podczas tej czynności postanowiła jednak zadzwonić do biłgorajskiej komendy, gdzie dowiedziała się, że jest to oszustwo.

- Reklama -

Na szczęście, w żadnym z tych przypadków nie doszło do przekazania pieniędzy.

Oszuści wykorzystają każdą okazję, aby wyłudzić oszczędności. Sprawcy wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w uniknięciu odpowiedzialności, schwytaniu przestępców lub są zagrożone. Zdarza się, że przestępcy, podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.

Jeśli osoba, podająca się za krewnego, w rozmowie telefonicznej prosi o pieniądze, należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny. Natychmiast trzeba przerwać rozmowę i skontaktować się z właściwym członkiem rodziny. O próbie wyłudzenia koniecznie trzeba poinformować policjantów.

Powyższe sytuacje lub podobne do przytoczonych mogą przydarzyć się każdemu. Również naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej oraz sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa szczególnie osób starszych, samotnych czy prowadzących działalność.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.