- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Młodzież rozśpiewana w tradycji

25 kwietnia br., w Szkołach Podstawowych w Woli Dereźniańskiej i w Bukowej (gm. Biłgoraj) rozpoczęły się pierwsze z cyklu warsztaty białego śpiewu.

- Reklama -

Warsztaty są prowadzone dzięki dofinansowaniu z programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2022 w ramach zadania „Rozśpiewani w tradycji – warsztaty białego śpiewu”. W zajęciach uczestniczyło 24 uczniów. Zajęcia prowadzi Agnieszka Szokaluk-Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie, która tradycyjny śpiew praktykuje od 1999 roku. Projekt polega na przeprowadzeniu cyklicznych warsztatów białego śpiewu dla dwóch grup młodzieży szkolnej z Woli Dereźniańskiej i Bukowej.

Wybrane grupy młodzieży pochodzą ze środowisk, gdzie przetrwały tradycje śpiewu ludowego głównie poprzez działalność utytułowanych zespołów śpiewaczych: Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej, Zespołu śpiewczo-obrzędowego „Jarzębina” i Męskiego Zespołu Śpiewaczego z Bukowej. Zachowany tradycyjny repertuar oraz umiejętności naturalnego, białego śpiewu mają szanse zostać przekazane młodemu pokoleniu. Odbędzie się to zarówno poprzez warsztaty z instruktorem tradycyjnego śpiewu jak i poprzez przekaz międzypokoleniowy, przez warsztaty z członkami zespołów śpiewaczych. Zajęcia poświęcone będą technice śpiewu tzw. białym głosem oraz tradycyjnym pieśniom biłgorajskim, takim jak kołysanki, pieśni sieroce, pasterskie czy kolędy życzące, odpowiednim dla repertuaru dziecięcego.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.