Kadius

- Reklama -

Martyna Dudko laureatką ogólnopolskiej olimpiady

Uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju Martyna Dudko pokonała ponad czterdziestu uczestników z całej Polski i z najlepszym wynikiem została laureatką Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej. Tematem tegorocznej olimpiady był Sobór Wszechprawosławny, który obędzie się w czerwcu tego roku na Krecie. Olimpiada posiada akredytację Ministra Edukacji Narodowej, a jej organizatorem jest Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku.

Gdy dowiedziałam się o olimpiadzie, długo wahałam się czy wziąć w niej udział, gdyż mam dużo obowiązków. Jednak po namysłach zdecydowałam, że nie mam nic do stracenia i mogę spróbować – mówi w rozmowie z NOWą Gazetą Biłgorajską Martyna Dudko.

Pierwszy etap olimpiady odbył się w biłgorajskim liceum. Eliminacje szkolne miały formę pisemną. Uczestnicy napisali pracę na jeden z trzech zaproponowanych tematów. Do drugiego etapu olimpiady, który odbył się w Białymstoku, przystąpiły 22 osoby. Miał on formę testu. – Kilka dni później dowiedziałam się, że z dwudziestu dwóch osób odpadło aż dziesięć, a ja pod względem wyników zajęłam 3. miejsce. Radość była ogromna – opowiada Martyna.

- Reklama -

Trzeci etap olimpiady trwał dwa dni i odbył się pod koniec lutego bieżącego roku. – W pierwszym dniu napisaliśmy test, w którym uzyskałam największą ilość punktów, natomiast następnego dnia wypowiadaliśmy się ustnie przed komisją. O dziwo, nie stresowałam się i rozmowa przebiegła bardzo przyjemnie – kontynuuje licealistka. Uczestnicy olimpiady losowali trzy pytania dotyczące kontekstu historycznego i bieżących przygotowań do planowanego Soboru Kościoła Prawosławnego.

Przyszły sobór ma się rozpocząć w święto Zesłania Ducha Świętego w czerwcu br. Ustalono już, że ma być omawianych 10 zagadnień, m.in. sprawy diaspory prawosławnej i ustalenia jurysdykcji nad nią, określenie i ustalanie zasad udzielania autokefalii, ustanowienie wspólnego kalendarza świąt kościelnych, post, stosunki z innymi wyznaniami, ekumenizm oraz wkład prawosławia do chrześcijańskiej wizji pokoju, braterstwa i wolności, istotne znaczenie będą miały także sprawy ekologiczne. Wydarzenie to będzie nosić nazwę Wielkiego i Świętego Soboru Wszechprawosławnego Kościoła Prawosławnego.

– Po ogłoszeniu wyników nie mogłam uwierzyć, że wygrałam. Nie spodziewałam się tego, więc wygrana była dla mnie ogromnym zaskoczeniem, ale z Bożą pomocą się udało dzieli się wrażeniami laureatka. Olimpiada była dla mnie możliwością sprawdzenia swoich sil. Dzięki niej miałam okazję po raz pierwszy być w Białymstoku. Udział w olimpiadzie z pewnością zapamiętam do końca życia, gdyż mogłam poznać bardzo dużo wspaniałych osób – dodaje Martyna i dziękuje ks. Korneliuszowi za solidne przygotowanie i wsparcie.

Nagrodą w olimpiadzie był m.in. indeks Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz wstęp na kierunki humanistyczne Uniwersytetu w Białymstoku. Gratulujemy Martynie i życzymy dalszych sukcesów!

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.