- Reklama -

- Reklama -

Mam mniej niż 26 lat – jak rozliczyć PIT?

Podatnicy do ukończenia 26. roku życia nie muszą składać PIT-u, ale tylko w przypadku, jeśli w 2020 roku osiągali wyłącznie przychody objęte ulgą dla młodych. Jeśli ktoś przekroczył ten limit lub zarabiał w inny sposób niż etat lub zlecenie, musi rozliczyć się z fiskusem. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

- Reklama -

Czym jest ulga dla młodych?

Ulga dla młodych, określana jest także jako „bez PIT dla młodych” lub „zerowy PIT dla młodych”. Zwalnia ona z podatku przychody osób do 26. roku życia, które osiągane są ze stosunku pracy oraz stosunków pokrewnych, a także umów zleceń do wysokości limitu 85 528 zł na rok. Ministerstwo Finansów w oficjalnych komunikatach podaje, że korzysta z niej około 2 miliony podatników.

Ulga weszła w życie 1 sierpnia 2019 roku, a jej rozliczenie przed rokiem było nieco bardziej skomplikowane. Inaczej należało bowiem wykazać przychody otrzymane przed 1 sierpnia, a inaczej te otrzymane po wspomnianej dacie. W 2020 roku ulga obowiązywała już cały czas, dlatego rozliczenie jest już zdecydowanie prostsze. Co więcej, wielu młodych podatników w ogóle nie musi się nim martwić.

- Reklama -

Do kiedy należy złożyć PIT?

W roku 2022 wszyscy ci, którzy mają obowiązek rozliczenia PIT, muszą złożyć deklarację do 2 maja. W przypadku, kiedy to podatnik nie złoży deklaracji, uchylając się od podatku i nie ujawniając odpowiedniemu organowi przedmiotu opodatkowania, naraża się na uszczuplenie i podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych bądź nawet karze pozbawienia wolności lub obu karom jednocześnie. Jeżeli kwota uszczuplenia nie jest wysoka, kara będzie odpowiednio niższa lub jeśli nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W takim wypadku kara zwykle wynosi nawet do kilkuset złotych.

Zatem – jak rozliczyć PIT-37 dla osób do 26 roku życia? Najlepiej jest to zrobić za pośrednictwem Internetu, bowiem dzięki odpowiednim kreatorom formularzy możemy w łatwy i przyjemny sposób wpisać wszelkie konieczne dane, a system sam przekaże go do urzędu skarbowego. Dzięki temu możemy wypełnić zeznanie podatkowe bez wychodzenia z własnego domu.

Warto jednak pamiętać, że osoby do 26. roku życia, które w roku 2021 uzyskały wyłącznie przychody objęte ulgą dla młodych bez przekroczenia 85 528 zł, nie mają obowiązku złożenia zeznania rocznego PIT za rok 2022. Jeśli przychody przekroczyły tę kwotę, podatnik jest zobowiązany wykazać i rozliczyć te kwoty, które przekroczyły limit. takim wypadku, jeśli podatnik nie ma ukończonych 26 lat, opodatkowana zostaje jedynie kwota przekraczająca limit, a nie cały przychód.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.