- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Łukowa świętuje i zaprasza na koncert

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej ma 45 lat. Już we wtorek (14 lutego) zaprasza mieszkańców na jubileuszowy koncert: - Czasy są coraz trudniejsze, znacznie trudniej zaktywizować ludzi niż kiedyś. Ale musimy walczyć o pielęgnowanie naszej tradycji i zachowanie lokalnej tożsamości, bo jak nie my, to kto? - pyta Wiesława Kubów, dyrektor GOK w Łukowej.

- Reklama -

Co na koncercie? Szykuje się jakieś wielkie świętowanie?

Na koncert zapraszamy do kościoła parafialnego w Łukowej. O godzinie 18:00 wystąpi zespół „Lumen”, godzinę wcześniej zostanie odprawiona msza święta w intencji miejscowych twórców kultury i pracowników GOK. Skromna uroczystość na miarę naszych możliwości, żeby docenić tych ludzi i podziękować im za wkładany wysiłek. Nie stać nas na sprowadzanie gwiazd i organizowane wielkiego show, bo nie o to w tym wszystkim chodzi. Są sprawy ważniejsze. A zespół „Lumen” jest z nami zaprzyjaźniony i wiele razy już u nas gościł. To jest muzyka sakralna, a grupa przyjedzie z Poznania.

toyota Yaris

Jaki jest współczesny GOK w Łukowej?

Po 45 latach? Cel jest niezmiennie ten sam, bo od początku bardzo mocno dbaliśmy o tożsamość kulturową naszej gminy. A tożsamość to są chociażby pieśni, które się zachowały i zawsze były związane z Łukową. Przecież to jest ewenement, ale  nagrody na festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym regularnie trafiają do naszej gminy. Łukowa to także jedyny w Polsce zwyczaj „dunajowania”, który został wpisany jako pierwszy i jedyny z województwa lubelskiego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To musimy pielęgnować i o to dbać. A kto ma to robić, jak nie miejscowy ośrodek kultury? Łukowa to także tożsamość historyczna, bo jest to miejscowość bardzo mocno doświadczona w czasie wielu wojen. Wieś powstała w XIV wieku i dotknęło ją wiele wydarzeń. Obchodziliśmy właśnie 160 rocznicę bitwy pod Borowem i Młynami w czasie Powstania Styczniowego. Od zawsze dokumentujemy te wydarzenia, mamy mnóstwo relacji i dokumentów. Ukazują się zeszyty historyczne, ale także wydajemy bardzo wartościowy i lokalny „Goniec Łukowej”. Chyba pierwszy na terenie Zamojszczyzny taki biuletyn, który ukazuje się na wsi. Zaczynaliśmy w 2001 roku.

Wszystko to ważne i piękne, ale obawiam się, że nie przyciągnie młodych ludzi do GOK-u. Co z tymi mieszkańcami?

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

(…)

Więcej o działalności GOK-u w Łukowej i planach na przyszłość, w papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej. Czytajcie już we wtorek. 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.