Moto Tech

- Reklama -

Kultywowanie pięknej tradycji

Koło Gospodyń Wiejskich w Zawadce funkcjonowało wiele lat temu, ale zaprzestało swojej działalności. Reaktywowało się w 2012 r. z inicjatywy dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Księżpolu Stanisławy Tatar-Budzyńskiej. 

Nowi członkowie to przede wszystkim córki i synowe kobiet, które tworzyły pierwsze KGW. Koło liczy obecnie 12 członków: 10 pań w wieku od 18 do 50 lat, a także dwóch panów, którzy, grając na gitarze i instrumentach klawiszowych, akompaniują zespołowi. Początkowo panie robiły tylko wieńce dożynkowe i uważały, że na tym poprzestaną. Przekonały się jednak, że „w miarę jedzenia rośnie apetyt” i podglądając inne KGW, a także przeglądając Internet, zaczęły planować różne zajęcia, a owe plany wprowadzać w życie. 

- Reklama -

Widząc przychylność mieszkańców i władz, skupiły się na stronie muzycznej. Stąd pełna nazwa koła: Koło Gospodyń Wiejskich zespół muzyczny „Za Horyzontem”. Kiedy zbliżają się dożynki gminne czy diecezjalne, panie wiją wieńce, a na ich przystrojenie mają bardzo oryginalne pomysły. Kiedy zaczyna się okres jesienno-zimowy kobiety uczą się pięknie dekorować stoły, robią kwiaty z bibuły i krepiny. Założyły też koło „kijkowe” nordic walking. Dla członkiń zespołu ważna jest pasja kulinarna: gotowanie np. kapuśniaku, bigosu, pierogów z przeróżnymi farszami oraz specjalność zespołu pysznych „binladenek”. Przygotowują również wykwintne nalewki z owców leśnych i zebranych w przydomowych ogródkach. Sławą cieszą się nalewki malinowa i jagodowa przewodniczącej zespołu. Sprawami muzycznymi zajmuje się Janusz Szczur, który prowadzi próby przygotowujące do każdego występu.  – Cieszę się, że w zespole możemy współpracować z tak miłymi i sympatycznymi osobami. Wszyscy są dla siebie bardzo mili i gdy jedna osoba zaproponuje jakiś pomysł, to wszyscy staramy się go zrealizować – mówi członkini zespołu Halina Dzido. „Za horyzontem” to młody zespół, ale może pochwalić się występami na różnych festiwalach i dożynkach. Życzymy zespołowi dalszych sukcesów i tak owocnej pracy.

 

Artykuł powstał w ramach zajęć dziennikarstwa w Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ w Biłgoraju.

                                                                                                                                                                                                    

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.