- Reklama -

Która gmina najwięcej inwestowała?

Ranking bierze pod uwagę roczne wydatki samorządowe, zwłaszcza dotyczące inwestycji. Jak napisano, rok 2016 był ostatnim, kiedy poziom inwestycji samorządowych malał (liczony rok do roku), ale podobnie mówiło się rok wcześniej. Co prawda w tej chwili przybywa oznak, że w 2017 r. niekorzystna tendencja się odwróci, przede wszystkim w wyniku większej absorpcji środków unijnych.

Jak zauważono w raporcie, poziom inwestycji samorządowych od kilku lat jest niższy od oczekiwanego. Jeśli spojrzeć na budżety wszystkich jednostek samorządów terytorialnych, to rekordowy pod tym względem był rok 2010. Od tego czasu notowane są spadki, z jednorazowym odbiciem w 2014 r. Ale rok 2016 był wyjątkowo niedobry, wielkość budżetowych wydatków majątkowych spadła do najniższego poziomu od 2005 r. 

Z opracowania możemy się też dowiedzieć, że w powiatach i województwach od dłuższego czasu dominują inwestycje transportowe – głównie odnoszące się do dróg, choć w przypadku inwestycji wojewódzkich prawie jedna piąta wydatków w tej kategorii to kolej. Systematycznie spada natomiast znaczenie inwestycji w infrastrukturę ochrony zdrowia – najpoważniejszej kategorii inwestycji w pierwszych latach funkcjonowania samorządowych województw i powiatów. 

- Reklama -

Autorzy przygotowujący ranking wzięli pod uwagę całość wydatków majątkowych. Wzięta została pod uwagę średnia z ostatnich trzech lat. Tutaj warto zauważyć, że miasto powiatowe Biłgoraj w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydaje 1397,44 zł. A ile nasze gminy wydają na inwestycje per capita (czyli "na łebka")? Na początek weźmy pod lupę małe miasteczka w naszym powiecie. Okazuje się, że liderem jest tutaj Tarnogród, gdzie średnio wydano 689,05 zł na osobę. Józefów i Frampol wcale nie zostają daleko w tyle, ponieważ w Józefowie wyliczono 658,66 zł/os, w we Frampolu 600,56 zł/os. Patrząc szerzej, to dla porównania, w Sieniawie przypada 637,74 zł/os, a w Zwierzyńcu 610,16 zł/os. O wiele gorzej w tym rankingu wypada Krasnobród (397,89 zł/os). 

Spore różnice w wydatkach inwestycyjnych możemy zaobserwować natomiast wśród gmin wiejskich naszego powiatu. Prym inwestycyjny wiedzie gmina Biszcza (1169,42 zł/os). Świetnie wypadły też gminy: Obsza (1078,48 zł/os), gmina Biłgoraj (1071,38 zł/os) oraz gmina Księżpol (1046,18 zł/os). Dobry wynik osiągnęła też gmina Goraj (795,27 zł/os). Pozostałe gminy wypadło nieco gorzej. W gminie Łukowa wydano na inwestycje 489,97 zł/os. Porównywalny poziom inwestycji można zaobserwować w gminach: Tereszpol (345,11 zł/os), Potok Górny (328,40 zł/os) i Turobin (323,76 zł/os). Najsłabiej wypadła gmina Aleksandrów, gdzie na inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydaje się 285,01 zł.

Warto wiedzieć, że rankingi Wspólnoty to opracowywane przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia wszystkich samorządów analizowane na podstawie obiektywnych danych z GUS pod kątem kilku aspektów. Każdy z nich to odrębny ranking. Ponieważ są opracowywane na bazie zestandaryzowanych, obiektywnych wskaźników często są wykorzystywane przez same samorządy do przygotowywania opracowań porównawczych. Rankingi Wspólnoty są publikowane rok po okresie, którego dotyczą zebrane w tym zestawieniu dane, ponieważ w takim czasie są publikowane dane z GUS. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.