Krzewińska Beata kandydat

- Reklama -

- Reklama -

Kto właściwie leży na tym cmentarzu w Zastawiu?

We wsi Zastawie (gm. Goraj) jest cmentarz żołnierski z czasów I wojny światowej dokładnie. Czy powinny się tam odbywać uroczystości, skoro - jak twierdzi nasz czytelnik - leżą tam żołnierze zaborcy?

- Reklama -

– Od 1985 roku zaprowadzono ewidencję tego cmentarza. Zapisano, że leżą tam żołnierze rosyjscy, austriaccy i niemieccy. O Polakach nie wspomniano. W gminie Goraj rządzili wtedy komuniści – napisał do nas swego czasu mieszkaniec Goraja.

Mieszkaniec gminy Goraj wyjaśnia, że błędnie przyjęto hipotezę, jakoby pochowano tu Polaków, Niemców i Austriaków, którzy walczyli w bitwie podczas I wojny światowej.

urząd MArszałkowski projekt

 W latach szkolnych jako uczniowie pielęgnowaliśmy groby żołnierskie na tym cmentarzu. Pamiętam dobrze, że większość krzyży było prawosławnych z napisami i tabliczkami w rosyjskim języku. Wszystkie krzyże stały wtedy na grobach. Dlaczego ich nie konserwowano i nie wymieniano? Od 1985 roku zaprowadzono ewidencję tego cmentarza. Zapisano, że leżą tam żołnierze rosyjscy, austriaccy i niemieccy. O Polakach nie wspomniano. W gminie Goraj rządzili wtedy komuniści – dodaje pan Marian.

Więcej o sprawie w najbliższym papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej. WYJĄTKOWO W PONIEDZIAŁEK. Szukajcie nas w kioskach, sklepach i punktach kolportażu w całym powiecie biłgorajskim.

 

fot: wikipedia

 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Andrzej mówi

    Tam spoczywają ludzie, którzy nie z własnej woli musieli walczyć i nie doszukujmy się narodowości. Polacy byli wcielani do armii zaborców i niestety musieli walczyć przeciwko sobie. W armii Austriackiej był między innymi brat mojej babci Hieronim Maciurzyński. Następnie w armii Polskiej. W czasie II wojny światowej dostał się do niewoli. Zmarł w oflagu w Czarne. Czcijmy te miejsca, bo tak spoczywają ludzie, którzy zginęli.

  2. jaNO mówi

    O Boże, widzisz i nie grzmisz. Na tym terenie ginęli Austriacy narodowości polskiej np. z Przemyśla a także Rosjanie narodowości polskiej np. z Biłgoraja. Ludzie! To była I WŚ gdzie nic nie było takie proste jak w czasie II WŚ

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.