- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Koperty życia trafią do seniorów z Biłgoraja

Fundacja Bliżej Pasji rozpoczęła pilotażowy projekt skierowany do seniorów z miasta i powiatu Biłgoraj pod nazwą „Koperta życia”.

- Reklama -

Istotą inicjatywy jest umieszczenie w specjalnie przygotowanych przezroczystych, nieprzemakalnych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia seniora: chorobach, przyjmowanych lekach, w tym lekach przeciwzakrzepowych, uczuleniach i umieszczenie ich w mieszkaniu w miejscu widocznym i dostępnym – w lodówce. Informacje zawarte w kopercie mają za zadanie przyśpieszyć dostęp do podstawowych informacji o seniorze służbom ratowniczym.

– Często o ludzkim życiu decydują minuty, a ratownikom medycznym przybyłym na pomoc starszym i samotnym osobom często brakuje informacji o stanie zdrowia chorego i przyjmowanych przez niego lekach. Dlatego każda informacja, która może dać większą wiedzę służbom ratowniczym o stanie zdrowia seniora, jest cenna – mówi Monika Dominik wiceprezes Fundacji Bliżej Pasji w Biłgoraju.

Zestaw „Koperta życia” zawiera: przeźroczystą kopertę, kartę informacyjną, magnes na lodówkę oraz naklejkę na drzwi.

Kopertę życia można odebrać w siedzibie PCK w Biłgoraju, przy ul. 3 Maja 79 od dnia 27 lipca 2020 r., w dni robocze w godzinach 9.00-15.00. Po odbiór materiałów senior może się zgłosić osobiście lub za pośrednictwem  osoby bliskiej.

Odbierzemy kopertę… i co dalej?

- Reklama -

Po wypełnieniu karty informacyjnej senior powinien zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu po podpis potwierdzający, iż wypełnione dane są rzetelne i prawdziwe.
Karta informacyjna powinna być aktualizowana raz do roku lub częściej, gdyż tylko aktualne dane o stanie zdrowia mogą pomóc w uratowaniu zdrowia i życia pacjenta.

– Apeluję do mieszkańców, seniorów z naszego miasta i powiatu żeby rozważnie i w sposób odpowiedzialny podjęli działania w sprawie koperty życia. Po pierwsze chodzi o to, żeby zgłosiły się po nie osoby rzeczywiście ich potrzebujące. Koperta życia jest znacznie mniej potrzebna osobom mieszkającym np.w rodzinie wielopokoleniowej, które przebywają stale z kimś bliskim. Ale może być kluczowa dla uratowania zdrowia i życia osobie samotnej. Po drugie spełni ona swoje zadanie tylko wtedy, kiedy zaraz po otrzymaniu koperty życia senior zgłosi się do lekarza pierwszego kontaktu po podpis stwierdzający wiarygodność danych, w przeciwnym wypadku samo jej posiadanie nie będzie żadnym źródłem informacji dla ratowników – wyjaśnia Monika Dominik.

Projekt „Koperta życia w Mieście Biłgoraj” jest sfinansowany ze środków Fundacji Bliżej Pasji i Gminy Miasta Biłgoraj, natomiast projekt „Koperta życia w Powiecie Biłgoraj” jest sfinansowany ze środków Fundacji Bliżej Pasji i Powiatu Biłgorajskiego.

Red. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.