Kolonie dla dzieci rolników

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, dzieci z powiatu biłgorajskiego wyjechały na kolonie letnie dofinansowywane przez KRUS a organizowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych w Krasnymstawie. Dotychczas już prawie 200 dzieci z naszego powiatu wyjechało na zimowy i letni wypoczynek.

W organizację kolonii włączyła się posłanka Agata Borowiec, która po objęciu mandatu szukała możliwości, aby dzieci z naszego regionu atrakcyjnie spędzały ferie i wakacje.

– Sama pochodzę z rodziny wielodzietnej. Zdaję sobie sprawę, że zorganizowanie wakacji dla każdego dziecka to ogromny wydatek. Taki turnus nad morzem czy w górach kosztuje ponad tysiąc złotych, dlatego zawsze chętnie włączam się w organizację tego typu przedsięwzięć –mówi Agata Borowiec. Większą część kosztów 11-dniowego turnusu nad morzem pokrywa fundusz składkowy ubezpieczenia społecznego rolników, rodzice dokładają 550 zł.

W tym roku zorganizowano cztery turnusy w ośrodkach w nadmorskich miejscowościach Łazy i Stegna. Dla uczestników kolonii opiekunowie przygotowali wiele atrakcji: rejs statkiem po morzu, zajęcia sportowe, szkolenie z zakresu bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym, a także wycieczki do miast Pomorza.

– W tym roku po raz pierwszy pojechałam na kolonie z KRUS i bardzo miło je wspominam. Nie zabrakło zabaw, wycieczek, jak tylko będę miała taką możliwość, znowu pojadę na te kolonie – wspomina uczestniczka jednego z turnusów.

Z takiej formy wypoczynku zadowoleni są nie tylko ich uczestnicy, ale również rodzice, ponieważ pokrycie kosztów przez KRUS jest znaczne.  Z kolonii dofinansowanych przez KRUS skorzystaliśmy w tym roku po raz pierwszy. Dzięki tak dużemu wsparciu nasza córka spędziła 11 dni nad morzem w Łazach. Wróciła bardzo zadowolona, pełna miłych wspomnień i wrażeń z nowych znajomych – mówi mama uczestniczki kolonii.

Na taki wypoczynek mogą wyjechać dzieci z powiatu biłgorajskiego do 16. roku życia, których co najmniej jedno z rodziców jest ubezpieczone w pełnym zakresie albo pobiera rentę lub emeryturę z KRUS.

Fundusz składkowy KRUS-u refunduje wyjazdy na turnusy letnie i zimowe dla ponad 20 tys. dzieci rolników z całej Polski. Dla zorganizowania takich kolonii poseł Agata Borowiec nawiązała współpracę z KRUS oraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych w Krasnymstawie.

– Województwo lubelskie jest bardzo aktywnym regionem, z Lubelszczyzny na turnusy wyjechało ok. 2000 dzieci. Jestem bardzo wdzięczny za pomoc i zaangażowanie pani poseł Agaty Borowiec, z którą współpracuję już od kilku lat. – mówi pan Mariusz Gołębiowski, prezes Stowarzyszenia.

W biurze poselskim Agaty Borowiec można uzyskać potrzebne informacje oraz pomoc w zarezerwowaniu miejsca dla dziecka na kolejnych koloniach.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.