Mulawa wybory samorządowe 2024

- Reklama -

- Reklama -

Festiwalowe śpiewanie z Varius Manx

- Reklama -

 Tegoroczny Festiwal Kultury Ekologicznej przeszedł do historii. Kilkunastu wykonawców wystąpiło na scenie Pod Sosnami. Gwiazdą wieczoru był zespół Varius Manx.

W tym roku festiwal był na niezwykle wysokim poziomie. Do przesłuchań zakwalifikowano aż dwanaście zespołów. O nagrody i nominacje do finału Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie walczyły dwa zespoły, duet i 9 solistów. Byli to: „Wzór Skróconego Myślenia” z Tomaszowa Lubelskiego i „Nagape” z Przemyśla, Ida Dzik & Marcin Małek z Warszawy oraz Gabriela Kundziewicz, Agnieszka Ozon i Paulina Serwatka z Warszawy, Edyta Kobylińska z Siedlec, „Sienia” z Wrocławia, Andriej Kotin z Zielonej Góry, Zuza Wiśniewska z Torunia, Kamil Szymański z Lublina i Jakub Zuckerman z Krakowa.

Uczestników konkursu oceniali: wokalista, kompozytor i autor tekstów z Hrubieszowa Adam Szabat, historyk, publicysta i krytyk muzyczny Jan Poprawa, reżyserka oraz instruktorka wokalna i teatralna Bożena Dudzińska z Lubiąża koło Wrocławia, a także muzyk i muzykolog Piotr Szymański.

Gwiazdy tegorocznej imprezy, organizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie, to w sobotę zespół „Nowator”, a w niedzielę „Head Vision” i „Varius Manx”. Także w niedzielę na scenie pojawiła się Kapela „Rzemyki” z Józefowa i jej goście oraz kabaret „Kałamasz”, o którym występujący w nim satyrycy mówią, że to „najmłodszy kabaret w nienajmłodszym składzie”, który tworzą m.in. aktorzy z popularnego serialu telewizyjnego „Ranczo”.

Tegorocznemu festiwalowi, po kilkuletniej przerwie, towarzyszył  Rajd Rowerowy. Wyprawa odbyła się w sobotę 19 sierpnia.

Festiwal ma niezwykle bogatą tradycję. Impreza powstała w 1993 r. z inicjatywy Roztoczańskiej Grupy Ekologicznej, na której czele stał Jan Biały, i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Do współpracy zaproszono Jana Kondraka. Wspólnie opracowana została formuła festiwalu. We wrześniu 1993 r. Jan Kondrak stanął po raz pierwszy na scenie pod sosnami jako szef artystyczny Festiwalu Kultury Ekologicznej, którego „ekologiczność” wyrażała się w naturalnym bogactwie form artystycznych. Zawsze do udziału w imprezie zapraszane były osoby i zespoły artystycznie aktywne i aktualne, poszukujące nowych środków artystycznego wyrazu.Od drugiego roku swego istnienia festiwal posiada część konkursową, która w początkowych edycjach wykonawcy występowali w kategoriach piosenki literackiej i rockowej, później doszedł konkurs „potęgi głosu”, piosenka folkowa, hip-hop i nowe nurty muzyczne. Obecnie w konkursie nie ma podziału na kategorie, co nie znaczy, że w przyszłości formuła festiwalu nie ulegnie znowu zmianie. Do udziału w konkursie zapraszani są wykonawcy z całej Polski. Laureaci konkursu w początkowych latach otrzymywali nagrody finansowe i rzeczowe w kolejnych edycjach doszła także nominacja do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Celem festiwalu jest promocja młodych talentów, tradycji rodzimej i wartościowych zjawisk artystycznych, a także promocja walorów turystycznych Roztocza. Impreza jest rozwojowa, a jej organizatorzy, otwarci na nowe pomysły, chcą łączyć to, co artystycznie wysublimowane z repertuarem dla masowego odbiorcy.

Przez 26 lat festiwalu w konkursie udział wzięło 260 uczestników. Przyjeżdżają z całej Polski, a nawet zza granicy.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.