- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać, kupując dom do remontu

Decydując się na kupno domu do remontu, zazwyczaj kierujemy się jego niewysoką ceną. Nie należy jednak podejmować decyzji pochopnie, przed podpisaniem aktu notarialnego koniecznie trzeba sprawdzić kilka rzeczy, które mogłyby spowodować problemy w przyszłości. A tych zapewne chcielibyśmy uniknąć. Oto, czemu warto się przyjrzeć przed zakupem domu, który zamierzamy wyremontować.

- Reklama -

Stan prawny nieruchomości

Na początek trzeba zapoznać się z wyciągiem z księgi wieczystej i wypisem z rejestru gruntów. Chodzi o sprawdzenie, czy nieruchomość rzeczywiście stanowi własność oferenta i czy hipoteka nie jest obciążona, np. na skutek zajęcia komorniczego. Dotyczy to sytuacji, kiedy kupujemy dom bez pośredników. Nie musimy badać stanu prawnego, kiedy kupujemy nieruchomość za pośrednictwem profesjonalnego biura, które zobowiązane jest posiadać takie informacje. Dowiemy się tam również, czy dom jest zbudowany zgodnie z projektem i czy przeglądy instalacji są ważne. Po ustaleniu, że wszystko jest w porządku, możemy udać się na miejsce, aby obejrzeć dom i posesję.

Elewacja i jej otoczenie

Oglądając dom z zewnątrz, należy przyjrzeć się, czy na elewacji znajdują się zacieki, spękania, brunatny lub zielonkawy nalot. Świadczy on o wysokiej wilgotności, która sprzyja rozwojowi mikroflory, a ów nalot to glony lub grzyb. Ważny jest też stan opaski wokół domu; powinna być lekko spadzista i niepoprzerastana roślinnością, aby zapewnić swobodny odpływ wody od ścian budynku. Brak opaski sprawia, że dolna krawędź elewacji przez cały czas ma kontakt z mokrym gruntem, co może doprowadzić do poważnych uszkodzeń.

Instalacje wewnątrz domu

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Niezależnie, czy kupujemy dom bezpośrednio od właściciela, czy za pośrednictwem biura nieruchomości, poprośmy o dokumentację techniczną. Oprócz tego właściciel powinien poinformować, kiedy i w jakim zakresie był przeprowadzony ostatni remont. W przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej trzeba zlokalizować zawór główny i wodomierz, stan armatury i rur, sposób odprowadzania ścieków. Następnie sprawdzamy instalację grzewczą – źródło ciepła (piec, podłączenie do sieci CO, itp.). Dobrze byłoby poprosić właściciela domu o włączenie ogrzewania, aby sprawdzić jego wydajność, stan rur i grzejników. Warto również zapytać o koszty ogrzewania. Wreszcie instalacja elektryczna – o jej sprawdzenie należy poprosić elektryka z uprawnieniami, który orzeknie, czy jest ona w pełni sprawna, czy też nadaje się do remontu lub wymiany.

Stan instalacji wewnątrz domu powinien być gruntownie zbadany, gdyż ich remont lub wymiana generuje najwięcej kosztów i może być istotnym argumentem przy negocjacji ceny domu.

Po zapoznaniu się ze stanem nieruchomości tak na zewnątrz, jak i wewnątrz, kolej na sporządzenie kalkulacji kosztów czekającego nas remontu. Jeżeli planujemy przebudowę lub rozbudowę, trzeba również wziąć pod uwagę ewentualną konieczność uzyskania pozwolenia. Może się bowiem okazać, że po zsumowaniu tych kosztów z ceną domu wcale nie zaoszczędzimy i lepiej będzie poszukać domu w lepszym stanie.

Zaczynamy remont – co z odpadami?

Każdy remont łączy się z powstawaniem gruzu i odpadów budowlanych. Tym bardziej, jeżeli zdecydujemy się na przebudowę, a co za tym idzie – wyburzenie niektórych ścian. Być może przyjdzie także skuwać starą glazurę, tynki i wymieniać podłogę. Jak sobie z tym poradzić?

Najlepiej wynająć kontenery na śmieci. Jest to sposób bardzo wygodny, bowiem nie wymaga załatwiania żadnych pozwoleń ani transportu – wszystkie pozwolenia, jak również odpowiednie pojazdy i wykwalifikowany personel, mają firmy świadczące usługi wywozu odpadów.

Jeżeli chodzi o wywóz gruzu Poznań jest siedzibą kilku firm usługowych. Można skontaktować się z taką firmą telefonicznie lub mailowo i kontener zostanie podstawiony nawet tego samego dnia. Trzeba jedynie oszacować objętość odpadów. Jeżeli mamy z tym kłopot, zrobi to pracownik firmy i doradzi wybór kontenera o odpowiedniej pojemności. Jeśli chodzi o kontenery na gruz Tarnowo Podgórne znajduje się w zasięgu działania poznańskiej firmy SKIP i można bez przeszkód zamówić usługę. Opłatę wnosi się po jej wykonaniu i tylko raz, a odpady zostaną profesjonalnie zagospodarowane – poddane recyklingowi lub zutylizowane w sposób przyjazny dla środowiska.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.