Noclegi – Bździuch

Kamizelki odblaskowe dla uczniów całej gminy

W piątkowe przedpołudnie (23 lutego) w Szkole Podstawowej w Potoku Górnym odbyło się spotkanie w ramach inicjatywy "Bezpieczne i widoczne dziecko". Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Biłgorajski. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciel Stowarzyszenia, członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego Jarosław Lipiec, wójt Gminy Potok Górny Edward Hacia, policjanci z miejscowego Posterunku Policji oraz z biłgorajskiej komendy, dyrektorzy potockich podstawówek, a także nauczyciele i uczniowie. 

 

Dzieci i młodzież ze szkoły w Potoku Górnym już otrzymały kamizelki odblaskowe, w których zaprezentowali się na spotkaniu. Teraz otrzymają je kolejni uczniowie. Przedstawiciele Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Biłgorajski przekazali je na ręce dyrektorów pozostałych podstawówek. Kamizelki trafią do uczniów w Szyszkowie, Lipinach Dolnych i Lipinach Górnych-Borowinie. 

O tym, że widoczne dziecko na drodze, to bezpieczne dziecko, mówił Michał Kutyła sekretarz Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Biłgorajski. – Wspólnym celem tej inicjatywy jest zadbanie o bezpieczeństwo dziecka w drodze do szkoły i domu. W ciągu kilkunastu lat dogoniliśmy ten postępowy świat zachodni. Niestety, budownictwo drogowe nie jest w stanie tak szybko nadążać nad tymi zmianami, co skutkuje tym, że warunki na drogach nie są zadowalające. Stąd zadbanie o bezpieczeństwo na drodze jest u nas trudniejsze. Dzisiaj przyjechaliśmy po to, aby kolejne szkoły w gminie Potok Górny wyposażyć w kamizelki odblaskowe. Jest to rzecz bardzo ważna, abyście byli widoczni na drodze – mówił. Kamizelki odblaskowe trafią do uczniów dzięki wsparciu finansowemu wójta gminy oraz zaangażowaniu i współfinansowaniu Jarosława Lipca. – Cieszę się, że mogłem dołożyć małą cegiełkę do waszego bezpieczeństwa na drodze. Dzisiaj poruszając się po ulicach, jak idziecie do szkoły, musicie, podobnie jak kierowcy, znać podstawowe przepisy ruchu drogowego. Cieszę się, że dzięki tym kamizelkom będziecie bardzo dobrze widoczni, nie tylko na wycieczkach szkolnych, ale też poza zajęciami szkolnymi – mówił Jarosław Lipiec, który dziękował policjantom i dyrektorom za podejmowanie różnych inicjatyw wpływających na poprawę bezpieczeństwa dzieci na drodze.

Niestety, wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że brak elementów odblaskowych zagraża ich bezpieczeństwu na drodze. Rowerzysta bądź pieszy, poruszając się po zmroku na nieoświetlonym odcinku drogi, często podczas opadów deszczu powoduje duże zagrożenie. Ubrany w ciemną odzież, bez odblasku jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Zatem stosujmy się do przepisów, chrońmy nasze życie i zdrowie, po prostu nośmy odblaski!

Elementy odblaskowe to nie tylko stylowe akcesoria, ale także przedmioty, które mogą uratować życie. Od 31 sierpnia 2014 r. wprowadzony został obowiązek noszenia odblasków przez wszystkich pieszych bez względu na wiek. Przed zmianą przepisów taki obowiązek miały tylko dzieci w wieku do 15 lat. Obowiązek ten nie dotyczy pieszych poruszających się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, po chodniku czy w strefie zamieszkania, gdzie cała szerokość drogi jest do dyspozycji pieszego, który ma tam pierwszeństwo przed pojazdem.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.