Lokuj w przyszłość

- Reklama -

Spotkanie z „Komputerowym ćpunem”

22 lutego w szkole w Szyszkowie odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Piersą. Stawili się na nim uczniowie klas szóstej i siódmej szkoły podstawowej oraz druga i trzecia klasa gimnazjum. Autora poradników witał wicedyrektor Stanisław Domański. Czwartkowe spotkanie zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Potoku Górnym przy współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

Krzysztof Piersa to autor poradnika "Komputerowy Ćpun" oraz "Trener Marzeń". Jako pierwszy z graczy postanowił rozmawiać z rodzicami i młodzieżą na temat uzależnienia od gier komputerowych. Krzysztof Piersa nie jest psychologiem, czy pedagogiem. Jest praktykiem. Młodym człowiekiem, który od piątego roku życia nałogowo grał w gry. I tak przez dwadzieścia lat. Aż się zorientował, że w ten sposób może tylko przegrać swoje życie, dosłownie i w przenośni. 

Zaczął walczyć z uzależnieniem od komputera i wygrał, ale nie była to łatwa droga. Dlatego swoim doświadczeniem dzielił się z młodzieżą, by poszli już przetartym szlakiem. Autor bez owijania w bawełnę mówił: jeśli jesteś taki, jak ja jeszcze kilka lat temu, to masz poważny problem. A uświadomienie sobie uzależnienia i chęć, aby z nim zerwać, to podstawa powrotu do zdrowia. Były komputerowy ćpun odpowiadał na nurtujące pytania: jak rozpoznać uzależnienie od komputera i z czym ono się wiąże. Zdaniem Krzysztofa Piersy rozrywka sama w sobie nie powinna być celem życia. Na czwartkowym spotkaniu pokazywał graczom szkodliwe efekty grania na komputerze, tłumaczył i proponował krok po kroku jak wyjść z uzależnienia.

Krzysztof Piersa jest też trenerem E-sportowym. Prowadzi drużynę Fox Pack (dyscyplina: League of Legends). Stara się w ten sposób udowodnić potencjał drzemiący w cyfrowej rozrywce, jednocześnie obnażając jego patologie. Tłumaczył uczniom, że drużyna nie musi spędzać codziennie wielu godzin przed komputerem, a najważniejsza jest współpraca, kontakt i strategia. Jako coach i autor poradnika "Trener Marzeń" w prosty sposób wyjaśniał w jaki sposób nazywać, określać i realizować swoje marzenia. Na spotkaniu w Szyszkowie przedstawił proste mechanizmy zarządzania czasem oraz radzenia sobie z krytyką. Przekonywał młodzież, że lista spraw niemożliwych jest krótsza niż się wydaje.

- Reklama -

Autor poradników to też pasjonat życia. Po godzinach realizuje się w najróżniejszych pasjach. Jako Youtuber prowadzi kanał recenzujący gry komputerowe, filmy i książki fantastyczne, oraz pokazuje ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu. Jako modelarz uwielbia spędzać długie godziny przy biurku z pędzlem w dłoni. Ma na swoim koncie wiele wyróżnień w zawodach ogólnopolskich. W wolnej chwili pracuje nad książką fantastyczną i płytą hip-hopową. Jako zagorzały fan sportów sylwetkowych jest stałym gościem lokalnej siłowni. Uczy się również grać na pianinie.

Czwartkowe spotkanie przypadło do gustu młodzieży, czego dowodem były gromkie brawa. Uczniowie chętnie słuchali autora i zadawali pytania. Świat gier komputerowych i mediów społecznościowych, to realia w jakich rośnie dzisiejsza młodzież. Stąd tematyka spotkania była trafiona w dziesiątkę. 

Na koniec przestroga dla rodziców. Psycholodzy od dawna biją na alarm, że uzależnienie od grania może wywołać poważne zaburzenia psychiczne, takie jak agresja, wyobcowanie ze środowiska, depresja, a także doprowadzić do licznych dolegliwości fizycznych. Co ma więc zrobić rodzic, gdy z pokoju dziecka kolejną godzinę dobiega klikanie myszką, a kiedy tam wchodzi, widzi tylko plecy latorośli zgarbione nad klawiaturą? Warto wtedy sięgnąć po "Komputerowego ćpuna". I dać ją do przeczytania swojemu uzależnionemu dziecku.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.