- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Kamień wmurowany. Wkrótce nowe centrum w Biłgoraju (zdjęcia)

Ważny dzień w Biłgoraju Dziś został wbudowany kamień węgielny, pod budowę Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego. - Czekaliśmy na inwestycję 20 lat! - mówi burmistrz Janusz Rosłan. Centrum powstanie tuż obok Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju.

- Reklama -

Przy szkole Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju znajduje się ogromny plac budowy, przy którym zebrali się dziś dyrektorzy biłgorajskich szkół, burmistrz miasta, posłowie: Beata Strzałka i Krzysztof Grabczuk, radni miasta Biłgoraja, nauczyciele i uczniowie. Były przemówienia, podziękowania, plany na przyszłość. Zgromadzeni uroczyście podpisali akt erekcyjny, który następnie zamknięto w kapsule i symbolicznie wmurowano w fundament inwestycji.

Jest to wiekopomny dzień w historii naszej szkoły, to jest dzień, który zapisze się w jej najlepszych annałach – tymi słowami dyrektor szkoły Marian Kurzyna rozpoczął uroczystość. Następnie Kurzyna przedstawił krótką historię starań o budowę hali.

Nasze starania o budowę tej hali to jest okres 15 lat. W czasie kiedy pojawiała się ta inicjatywa, pojawiały się też przeszkody, głównie pieniężne, a są to bardzo duże środki finansowe. Kiedy pomysł się rodził, miasto było zaabsorbowane budową hali OSIR. Próbowaliśmy uczestniczyć w różnych projektach między innymi dzięki staraniom byłego zastępcy burmistrza, Michała Decamówił dyrektor, który przyznał, że do finalnego sukcesu przyczyniły się trzykrotne wizyty w Ministerstwie Sportu i Turystyki gdzie dyrektor Kurzyna jeździł wspólnie z kierownikiem Adamem Skakujem, rodzicami oraz burmistrzem Januszem Rosłanem.

Przełom nastąpił w roku 2021, kiedy najpierw w Ministerstwie Sportu i Turystyki udało się w projekcie Sportowa Polska uzyskać dotację, która była zalążkiem, a następnie szkoła odniosła ogromny sukces uzyskując dotację w ramach Polskiego Ładu.

-Podjęliśmy trud ryzyka i ten trud się opłacił podsumował Kurzyna.

Następnie głos zabrał burmistrz miasta Biłgoraja Janusz Rosłan, który zaznaczył, że jego zdaniem okras starań o halę to nie 15, a wręcz 20 lat. Burmistrz przypomniał kilka dat kluczowych dla inwestycji:

- Reklama -

Po wielu latach starań o środki finansowe 23 lutego 2017 miasto przystąpiło do wykonania dokumentacji projektowej. 15 września starosta biłgorajski zatwierdził projekt i udzielił pozwolenia na budowę. 31 marca 2021 miasto złożyło wniosek do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o dofinansowanie zadania. Dopiero za 4 podejściem do przetargu 12 maja 2022 wyłoniono wykonawcę, którym został Jan Pikuta – „Jan Pikuta Usługi Budowlane z siedzibą w Biłgograju”. 1 lipca 2022 Gmina miasto Biłgoraj zawarła umowę na wykonanie zadania na wykonanie hali sportowej. Koszt budowy hali to 15 mln 400 tys. zł.

Wizję  powstającego obiektu przybliżył zastępca burmistrza, Jarosław Bondyra:

Inwestycja ta to obiekt sportowy do z boiskiem do gry w piłkę ręczną, siatkową i koszykówkę. Zaprojektowane kotary umożliwią prowadzenie zajęć dla 3 niezależnych grup, co w zupełności rozwiąże problemy lokalowe nauczycieli wychowania fizycznego. W obiekcie przewidziano także zaplecze szatniowe, sanitarne oraz magazynowe. Na parterze budynku zaprojektowano salę do rehabilitacji wraz z zapleczem szatniowym i sanitarnym. Hala wyposażona będzie w trybuny dla 300 osób. Obok hali sportowej o wymiarach 35mx45m, wys. 11 m powstanie siłownia zewnętrzna i amfiteatr zielonej lekcji. Realizowany budynek spełnia wszelkie wymagania dostępności, a więc będą mogły korzystać z niego osoby z niepełnosprawnościami.

Całkowita wartość inwestycji to 19 900 000. Zadanie realizowane jest pod nazwą: „Budowa Infrastruktury Sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 i Szkole Podstawowej nr 3 w Biłgoraju”. Kwota dofinansowania to 11mln 800 tys.zł, w tym na budowę hali sportowej przy szkole Podstawowej nr 1 – 9mln 132 tys 20 zł. Planowany termin realizacji projektu to 30 listopada 2023.

Całość wydarzenia urozmaiciły występy artystyczne dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju.

 

 

 

 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Anonim mówi

    Czy na każdej takiej uroczystości musi być ksiądz i Michaś Mulawa, naprawdę staje się to już nudne i nie smaczne

    1. Marcin mówi

      Niestety w tym kraju musi, Pytanie ile „ksiundz” przytuli za to pokropienie

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.