Kadius

- Reklama -

Jubileusz 75-lecia Jana Kowala

6 maja w Biłgorajskim Centrum Kultury zgromadziło się liczne grono przyjaciół, współpracowników i znajomych Jana Kowala, który pod pseudonimem Biłgorajczyk jest znany społeczności Biłgoraja. Uroczystość poprzedziła Msza św. w intencji jubilata. 

Wśród gości znalazła się posłanka Genowefa Tokarska, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ryszard Korniak, profesorowie Roman Tokarczyk i Jan Mazur, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, biłgorajscy literaci z Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego oraz przyjaciele Jana Kowala ze Śląska.

Chociaż jubilat nie życzył sobie ani kwiatów, ani tym bardziej prezentówotrzymał mnóstwo ciepłych i serdecznych życzeń od obecnych na sali. Były życzenia pisane wierszem i prozą, ale najważniejszym ich przesłaniem były życzenia dalszych lat twórczej i owocnej pracy na rzecz naszej Małej Ojczyzny. 

Jan Kowal to nie tylko autor felietonów, to także mecenas kultury i sztuki, który słowem i czynem wspomaga wiele przedsięwzięć. Aktywnie uczestniczy w życiu miasta, jest dwukrotnie uhonorowany tytułem Mecenas Kultury Biłgoraja, pełni funkcję członka Zarządu UTW w Biłgoraju, zastępcy prezesa Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego i zastępcy przewodniczącego Rady Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

- Reklama -

Od kilku lat felietony Biłgorajczyka znane są także czytelnikom NOWej Gazety Biłgorajskiej. Co tydzień na łamach naszego tygodnika Jan Kowal odnosi się do spraw ważnych i aktualnych dla Ziemi Biłgorajskiej. Nie brakuje w nich subiektywnych spostrzeżeń, przemyśleń i odczuć. Nie brak mu odwagi, by w swoich felietonach poruszać także tematy trudne, które niektórzy mogli nazwać kontrowersyjnymi. 

Po życzeniach przyszedł czas na ucztę dla zmysłów. Na scenie BCK zagrała dla jubilata Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio. Następnie piosenki z repertuaru Anny German przepięknie zaśpiewała Joanna Nawrot. Był także koncert skrzypcowy Maksyma Kucharuka.

Każdy z obecnych gości mógł otrzymać egzemplarz czwartego już z kolei tomiku "Biłgorajskich tematów" autorstwa Jana Kowala. Dochód ze sprzedaży książki oraz dobrowolne datki gości zostały przekazane na doposażenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Tarnogrodzie. 

Jan Kowal urodził się w Rudzie Zagrody, skąd jego rodzina przeprowadziła się do Majdanu Nowego. Jako dziecko był więźniem Obozu na Majdanku i razem z matką przebywał na robotach przymusowych w Niemczech. Szkołę średnią – Liceum Ogólnokształcące – skończył w Biłgoraju, a następnie wyjechał na Śląsk, gdzie studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, gdzie pracował przez 15 lat jako pracownik naukowy. Następnie przez ponad 25 lat prowadził biznes prywatny. Uhonorowany został Orderem Odrodzenia Polski, Złotym Medalem za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.