- Reklama -

Jak urządzić mieszkanie w kamienicy?

Mieszkanie w kamienicy ma swój urok. Wysokie sufity, przestronne wnętrza czy dwuskrzydłowe drzwi i okna przyciągają wielu. Wszystko to wymaga jednak odpowiedniej oprawy, by zachwycało swoim pięknem, zamiast przytłaczać. O tym, jak urządzić mieszkanie w kamienicy, na co zwrócić szczególną uwagę i jaki styl wybrać, piszemy w dzisiejszym artykule. Zachęcamy do jego sprawdzenia.

Wysoki sufit

Jedni są nim oczarowani, drudzy przerażeni. Wysoki sufit mimo swoich licznych zalet, takich jak optyczne powiększenie przestrzeni i nadanie wnętrzu unikalnego charakteru, stanowi nie lada wyzwanie aranżacyjne. Sięgając po ogólnodostępne meble o wysokości dostosowanej do przeciętnych sufitów, trudno jest zachować we wnętrzu harmonię. Z tego względu konieczne jest zastosowanie jednego z kilku możliwych sposobów.

Pierwszym jest budowa antresoli. Jeśli sufit rzeczywiście jest bardzo wysoki, to rozwiązanie to będzie zarówno atrakcyjne wizualnie, jak i użytkowo, antresola może bowiem posłużyć za przestrzeń do spania. Drugim – sufit podwieszany, który obniży wysokość pomieszczenia, a przy ciekawym pomyśle stanie się dodatkową jego ozdobą. Pragnąc jednak zachować oryginalną wysokość sufitu, warto wybrać sposób trzeci i wyrównać proporcje wnętrza, zamawiając wyższe meble na wymiar, montując wąską półkę pod sufitem czy sięgając po oryginalne i duże lampy sufitowe.

Połączenie klasyki z nowoczesnością

Zastanawiając się nad tym, jak urządzić mieszkanie w kamienicy, nie sposób pominąć najpopularniejszego i najbardziej zjawiskowego zarazem sposobu jego aranżacji – połączenia klasyki z nowoczesnością. Styl klasyczny pod postacią stonowanych kolorów, złotych akcentów i pozostałości dawnych lat świetnie współgra ze współczesnym designem: jego śmiałymi formami, różnorodnością tkanin i kolorów. Warto odrestaurować sztukaterie przy suficie, drewniany parkiet czy stare okna i drzwi. Wymaga to wiele pracy, ale wynagradza niezwykle stylowym mieszkaniem.

- Reklama -

Poszukując pomysłów na jasne i minimalistyczne wnętrze, warto sięgnąć również po styl skandynawski. Zachowa on naturalność, prostotę i mocne akcenty, dodając wnętrzom przytulności poprzez miękkie poduszki, plecione pledy czy długowłose dywany.

Projektowanie wnętrz – sięgnij po pomoc profesjonalisty

Z pewnością urządzanie mieszkania w kamienicy wymaga wiedzy i doświadczenia. Poza wyczuciem estetyki i kreatywnością przy projektowaniu wnętrz tego typu, konieczna jest znajomość technicznych aspektów, które ułatwiają jego renowację. W przypadku zabytkowych kamienic to również współpraca z konserwatorem zabytków, by wiedzieć, z jakimi ograniczeniami remontowymi trzeba będzie się liczyć. Dużym wsparciem w tej inwestycji okazać się może współpraca z architektem wnętrz.

Stare budownictwo jest zarazem piękne i wymagające. To liczne niespodziewane koszty, które trudniej oszacować, gdy nie ma się odpowiedniego doświadczenia. Dlatego tak wiele osób w przypadku mieszkania w kamienicy decyduje się na wykończenie pod klucz  przez sprawdzoną firmę. Tej pracy lepiej nie oddawać w ręce przypadkowym ekipom remontowym, a kompleksowe usługi firmy wykończeniowej gwarantują nadzór nad pracami na każdym ich etapie.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.