- Reklama -

Jak będziemy głosować w budżecie obywatelskim?

 

Szykują się zmiany w głosowaniu na zadania zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Będzie możliwość głosowania za pośrednictwem Internetu.

W tym roku po raz pierwszy mieszkańcy Biłgoraja mogli głosować w ramach budżetu obywatelskiego. W budżecie miasta do rozdysponowania było 150 tys. zł. Zrealizowane zostaną dwie inwestycje za 200 tys. zł. Podczas marcowej sesji Rady Miasta radni zwiększyli kwotę, aby wykonać dwa zadania. Największą ilość 2612 głosów uzyskał projekt "Łączymy pokolenia – siłownia dla dzieci, dorosłych i seniorów (montaż urządzeń fitness w ilości 10 szt., montaż dwóch stołów do gry w szachy, budowa placu zabaw dla dzieci, montaż ogrodzenia, ławek, stojaków na rowery, budowa zadaszonego grilla oraz utwardzenie i oświetlenie placu). Tuż za nim był projekt "Bezpieczne stojaki rowerowe" (uzupełnienie infrastruktury rowerowej poprzez instalację dobrych i bezpiecznych stojaków rowerowych), który uzyskał 2434 głosy. Inne pomysły pozostały daleko w tyle.

W głosowaniu udział wzięło 7781 mieszkańców. 337 kart było wypełnionych niewłaściwie, a 57 bez dokonania wyboru. Mieszkańcy Biłgoraja oddali 7387 ważnych głosów. 

Po głosowaniu pojawiły się różne opinie dotyczące sytemu głosowania. Wiele osób negowało możliwość zbierania podpisów przez innych mieszkańców.

Mieszkańców miasta interesuje, jak będzie wyglądała formuła budżetu obywatelskiego w przyszłym roku. – Czy formuła budżetu obywatelskiego będzie kontynuowana w przyszłym roku? Czy miasto będzie kontynuowało tę zacną ideę tworzenia i wspierania społeczeństwa obywatelskiego? Bo jeśli tak i na takich zasadach i regulaminie jak obecny to wnioski należałoby składać do końca listopada bieżącego roku – pytałLeszek Grabowski.

Formuła budżetu obywatelskiego będzie kontynuowana w latach kolejnych. Podczas listopadowej sesji Rady Miasta poddana ma być pod głosowanie zmiana regulaminu. Wynika to ze zmian dotyczących sposobu głosowania. Od nowego roku na zadania budżetu obywatelskiego będzie można głosować za pośrednictwem Internetu. Będzie możliwość głosowania tradycyjnego, ale tylko w Urzędzie Miasta.

 Podczas ostatniej sesji Rady Miasta zabezpieczono 10 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na zakup narzędzia elektronicznego – system zarządzania budżetem obywatelskim. Licencja kosztuje 6 tys. zł rocznie od roku drugiego i przez lata następne.  Skarbnik Roman Żuk tłumaczy, że dzięki temu wyeliminowane zostanie głosowanie tzw. "uliczne". – Wprowadzamy wymóg głosowania osobistego. Będzie strona internetowa, na której każdy zainteresowany mieszkaniec będzie podawał swoje imię i nazwisko. PESEL będzie szyfrowany. Będzie on porównany przez system i weryfikowany, czy jest to mieszkaniec miasta Biłgoraj. Mieszkaniec dostanie SMS-em kod. Gdy wpisze go na stronie, zostanie oddany głos – tłumaczy skarbnik.

Nadal będzie istniała możliwość głosowania papierowego na sali obsługi interesantów. Również ręczne głosowanie będzie ewidencjonowane do tego systemu. – Wyłączymy możliwość głosowania nie przez mieszkańców Biłgoraja. Nie będzie również sytuacji, że długo zliczamy wyniki. Nie będzie możliwości zbierania głosów na ulicy – wyjaśnia.

Władze miasta zastanawiają się nad możliwością dwukrotnego zagłosowania z jednego numeru telefonu. Dla mieszkańców miasta otrzymanie SMS-a będzie całkowicie bezpłatne. Samorząd miasta zapłaci za niego 9 groszy. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.