Ile matematyki jest w kuchni?

Dzięki realizacji projektu „Matematyczne potyczki” dofinansowanym przez fundację mBanku, Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol zaprosiła czwartoklasistów z Tereszpola-Kukiełek do wspólnego robienia pizzy w pizzerii Chillout.

W piątek, 21 września, czwartoklasiści ze szkoły w Tereszpolu-Kukiełkach wybrali się na wycieczkę do Biłgoraja, aby poznać tajniki robienia pizzy. Jednak nie to było najważniejsze, a odmierzanie składników i przeliczanie objętości. Zajęcia pod nazwą „Ile matematyki jest w kuchni” sprawiły dzieciom bardzo dużo radości.

Uczniowie szybko wcielili się w rolę prawdziwych kucharzy. Pomogły w tym czapki oraz fartuszki. Mąka, drożdże, jajko i ciepłe mleko – oto sukces idealnej pizzy. Do tego odrobina soli i cukru. Następnie potrzebna była praca i zaangażowanie w wyrabianiu ciasta. Tego dzieciom nie brakowało. Z wielkim zapałam mieszały wszystkie składniki, bawiąc się przy tym doskonale. Gdy ciasto było gotowe wystarczyło tylko rozwałkować i dodać ulubione składniki. Szynka, pieczarki, kurczak, oliwki czy suszone pomidory – wybór był bardzo duży. Jednak to nie był koniec pracy. Następnie dzieci wykonywały ciasteczka. Gdy pizza piekła się w piecu uczniowie wykonywali z mąki ziemniaczanej i płynu do mycia naczyń „gniotka”, popularną zabawkę.

Po chwili przerwy na stołach pojawiła się pizza, jednak nie ta wykonywana przez dzieci, a robiona przez procesjonalnego kucharza. Swoje pizze młodzi kucharze zabrali zapakowane w pudełeczkach do domu. Wyjazd był nie tylko doskonałą zabawą, ale również praktyczną lekcją matematyki. Uczniowie odmierzali i odliczali składniki, aby własnoręcznie upiec pizze. Była to doskonała okazja do przypomnienia sobie informację m.in. o mnożeniu i dzieleniu.

Wyjazd i warsztaty zostały zorganizowane w ramach realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol projektu „Matematyczne potyczki” dofinansowanego przez Fundację mBanku.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.