- Reklama -

- Reklama -

Festiwal Kultur rozpoczęty

W piątkowy wieczór rozpoczął się trzydniowy VIII Festiwal Kultur. Biorą w nim udział zespoły z Polski, Ukrainy oraz Rumunii.

Zespoły z Polski i świata zjechały do Biłgoraja, który leży na mapie VIII Festiwalu Kultur.

– Pamiętam doskonale spotkanie, które miało miejsce 9 lat temu z Gołdą Tencer w Warszawie. Organizuje ona od lat festiwal “Warszawa Singera” i właśnie wtedy padła propozycja, aby zainaugurować ten festiwal w miastach, z którymi związany był Singer, a jednym z nich jest Biłgoraj. Jak wszyscy wiedzą, przed wojną w naszym mieście Żydzi stanowili około 60% wszystkich mieszkańców. Dzisiaj nie ma ich tak wielu, więc w festiwalu chodzi o to, żeby zaprezentować mieszkańcom Biłgoraja kulturę z tamtych lat – mówi Janusz Rosłan, burmistrz miasta Biłgoraja. – Zależało nam na tym, żeby teraz, kiedy ruchy narodowe stają się coraz silniejsze i w dalszym stopniu mamy do czynienia z ruchami antysemickimi, pokazywać różnorodność tych kultur. Cieszę się, że Biłgoraj jest na tej mapie, oraz że festiwal nabiera rozmachu – dodaje włodarz.

- Reklama -

Podczas VIII Festiwalu Kultur na deskach Biłgorajskiego Centrum Kultury bawiły się zespół “Hora Florilor” z Rumunii, duet “Tatiana i Oksana” z Ukrainy, grupa “Że górale” oraz grupa folklorystyczna “Pokolenia”.

– Festiwal pokazuje, że choć mieszkamy w różnych krajach, to jednak wszyscy jesteśmy ludźmi, którzy na kulturę zwracają szczególną uwagę i sprawia nam przyjemność śpiew, muzyka i taniec – mówił Stanisław Kowalczyk, dyrektor Biłgorajskiego Centrum Kultury.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.