- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Eksperymentalnie o zanikających zawodach

Do niedawna drobne sprzęty AGD, obuwie trafiały do specjalistów, którzy dawali im nowe życie. W przeciwieństwie do poprzednich pokoleń, które musiały radzić sobie z tym, co miały, obecnie ludzie przyzwyczaili się do życia z przedmiotami „jednorazowymi”. Jeśli coś nie działa, wyrzucają sprzęt i kupują nowy. Tymczasem wiele urządzeń można naprawić lub wykorzystać ponownie w inny sposób… Trzeba jednak mieć też trochę wyobraźni. 

Jak ważne są usługi, zastanawiali się uczniowie grupy projektowej w składzie:

Patryk Lis, Łukasz Kotlarz, Maciej Grasza, Paweł Bukowiński, Patryk Gurdziel, Rafał Szymanik, Patryk Lizut i Michał Buńko pod opieką pań: Jolanty Grelak, Bożeny Skubis i Wioletty Książek.

W związku z tym przeprowadzili cykl działań, a swoimi spostrzeżeniami podzielili się z rówieśnikami. W listopadzie uczniowie wzięli udział w prezentacji „Jak to ze lnem było?” przygotowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Gimnazjaliści ze szkoły w Księżpolu zaprezentowali program artystyczny, potem można było zwiedzić wystawę przedstawiającą różne sprzęty wykorzystywane do uprawy lnu.

- Reklama -

Inną formą było przeprowadzenie przez uczennice wywiadów z babciami na temat uprawy lnu i zawodu telegrafistki. Nagrania będzie można obejrzeć na stronie internetowej szkoły.

Wystawa tematyczna to kolejne wyzwanie dla chłopaków. Zaprezentowali zdjęcia z albumów rodzinnych swoich dziadków: pszczelarza, kowala, zduna, krawca.

21 kwietnia przeprowadzili konkurs ze znajomości „zanikających zawodów”. Reprezentanci klas musieli wykazać się wiadomościami, umiejętnościami i sprytem oraz zaangażować zmysły smaku, dotyku i zapachu. Wśród konkurencji znalazły się: quiz ze znajomości dawnych zawodów, „Tajemniczy sprzęt” i „Skarby z malowanej skrzyni” (uczniowie rozpoznawali wylosowane przedmioty, ich zastosowanie i rzemieślnika, który się nimi posługiwał lub je wytworzył), „Słodka tajemnica” – próbowali miód i określali jego rodzaj. W konkurencji „Przyszyj to sam” przyszywali guziki na czas, a w kolejnym zadaniu poprzez pantomimę pokazywali przysłowia związane z zawodami.

I miejsce w konkursie zajął Hubert Cap z klasy ID, II miejsce przypadło Kornelii Wojtków z klasy IIA, III miejsce Magdalenie Gleń z klasy IB.

Projekt można zaliczyć do udanych. Poprzez zabawę uczniowie przybliżyli swoim rówieśnikom „zanikające zawody”, które powinny wrócić do łask, gdyż rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, co z kolei przyczyniałoby się do zmniejszania bezrobocia.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.