- Reklama -

Drogowe eldorado w Biszczy

Droga Wólka Biska – Biszcza – Bukowina

14 czerwca br. Zarząd Województwa Lubelskiego podjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia listy operacji typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Złożonych zostało blisko 400 wniosków na łączną kwotę niemal 470 mln zł. Dofinansowanie uzyskało 128 wniosków. Wśród szczęśliwców znalazła się gmina Biszcza, której projekt znalazł się na 21. miejscu. Projekt gminy dotyczy „Przebudowy drogi łączącej miejscowości Wólka Biska, Biszcza i Bukowina”.

W ramach projektu ma być przebudowany odcinek o długości 10,7 km. Wartość zadania to 4,2 mln zł, a dofinansowanie wynosi 2,7 mln zł. – Montaż finansowy w tym wypadku wygląda tak, że 63% daje Urząd Marszałkowski, a 37% jest do podziału pomiędzy gminę Biszcza a Starostwo Powiatowe. Musimy też ustalić, czy to zadanie będziemy realizować w jednym roku, czy rozbijemy to na 2 lata, w tym roku część, a kolejna w roku przyszłym – informował wójt gminy Biszcza Zbigniew Pyczko, który zaznaczył, że są to kwestie do uzgodnienia z Urzędem Marszałkowskim i Zarządem Dróg Powiatowych. 

 Czekają na megaprojekt 

 Kolejny duży projekt, w którym uczestniczy gmina, to tzw. megaprojekt. Obecnie zadanie obejmuje trasę od drogi wojewódzkiej nr 835 do miejscowości Jedlinki. Przebiega przez 3 gminy powiatu biłgorajskiego: gminę Księżpol, Biszcza i Potok Górny, i stanowi nieprzerwany ciąg drogowy. Łączna długość przebudowywanej drogi wynosi 14,483 km. W gminie Księżpol planowany jest odcinek o długości 3,296 km. Najwięcej zyska gmina Biszcza, gdzie planuje się przebudowę 9,353 km. Natomiast w gminie Potok Górny będzie to 1,834 km. Zaplanowano nową nawierzchnię bitumiczną, przebudowę mostu w m. Biszcza, remont i budowę chodników w obszarach zabudowanych, poprawę systemu odwodnienia, przebudowę geometrii skrzyżowań oraz oznakowanie poziome i pionowe. Szacowany koszt zadania to 8 mln zł, w tym fundusze unijne to prawie 7 mln zł. Wkład własny samorządów wyniesie ponad 1 mln 200 tys. zł. W roku bieżącym podjęte zostały działania w kierunku przygotowania projektu inwestycji, która byłaby realizowana w latach 2017-2018. Obecnie starostwo oczekuje na decyzję o zaakceptowaniu zakresu tego zadania przez Komisję Europejską. – Zastanawiamy się jeszcze, jak to wszystko zrobić i pogodzić. Jeśli megaprojekt ma obejmować budowę drogi od Księżpola do Potoka Górnego i po 200 m w stronę Bukowiny i Wólki Biskiej, to w tym roku jak będziemy ten ciąg drogowy od Bukowiny w stronę Wólki robić, to trzeba będzie centrum Biszczy zostawić i czekać na megaprojekt albo podzielić to etapami – objaśniał wójt, który proponował, aby te projekty połączyć i w tym roku wykonać odcinek do ośrodka zdrowia, a kolejny etap byłby wykonany za rok.

Chodnik od szkoły do zalewu 

- Reklama -

W lipcu też będzie wiadomo, czy otrzyma dofinansowanie wniosek na budowę chodnika od szkoły w Biszczy w stronę zalewu, łącznie z infrastrukturą przy zbiorniku. – Jeśli wniosek przejdzie i otrzymalibyśmy to dofinansowanie, to trzeba by się zastanowić, czy faktycznie nie przełożyć remontu tego odcinka na drugi rok, aby połączyć te wszystkie działania – powtarzał wójt. – Trudno sobie to wyobrazić, jak będzie podniesiony asfalt już zrobiony, a później nawiązywać do tego chodnik. Najlepiej byłoby robić wszystkie zadania w tym samym czasie – podkreślał. 

Wąwozówka w Bukowinie

Do końca sierpnia została przedłużona procedura składania wszystkich dokumentów związanych tzw. „wąwozówką” w Bukowinie. Przetarg na wykonanie tego zadania ma być ogłoszony jeszcze w tym roku. Przypomnijmy, że pieniądze od  Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji mają trafić do 12 samorządów na Zamojszczyźnie. Co ważne, 460 tys. zł trafi do gminy Biszcza jako jedynego samorządu z naszego powiatu. 460 tys. zł ma lub może stanowić 80% całej kwoty przeznaczonej na ten cel. Resztę musi dołożyć gmina z własnych środków.

Lasy Państwowe inwestują w drogi 

Kolejne zadanie dotyczy remontu drogi powiatowej Gózd Lipiński – Potok Górny. Kwota dofinansowania tego zadania to 1 mln 200 tys. zł. Inwestycja będzie możliwa dzięki pilotażowemu programowi, który ruszy już w tym roku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami dyrektor generalny Lasów Państwowych już na ten rok zabezpieczył w budżecie ponad 17 milionów złotych na inwestycje w powiecie biłgorajskim. Najprawdopodobniej w tym roku rozpoczną się już pierwsze prace przygotowawczo-modernizacyjne w ramach tego programu.

Dzięki takim inwestycjom w gminie Biszcza, ku uciesze miejscowej władzy i mieszkańców, infrastruktura drogowa zmieni swoje oblicze. A takich problemów, jak pogodzić wszystkie projekty, może pozazdrościć niejeden samorząd. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.