- Reklama -

- Reklama -

Dożynki wyrazem wdzięczności i pokory

1 września w sanktuarium św. Marii Magdaleny odbyły się dożynki parafialne, święto chleba i tych, którzy go współtworzą – Boga, ludzi i rolników. Rolnicy, ludzie ciężkiej pracy, dziękowali Bogu za błogosławieństwo w tegorocznych plonach i prosili o dalszą opiekę.

- Reklama -

 

Jak zawsze w pierwszą niedzielę września wspólnota św. Marii Magdaleny składała dziękczynienie za tegoroczne plony i prosiła o Boże błogosławieństwo i o dalszą opiekę Matki Bożej w pracy na kolejny rok. Tę radość z zebranych plonów i ufność Bogu i Jego Matce wyśpiewały zespoły „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego, i „Lawenda” ze Smólska, które w tym roku przygotowały wieńce dożynkowe. – Prośmy Boga, aby pobłogosławił przyniesione tutaj dary, nowe wieńce żniwne, owoce i warzywa – mówił proboszcz ks. kan. Witold Batycki, i pobłogosławił dożynkowe wieńce. Kapłan dziękował rolnikom za całoroczny trud pracy na roli, życzył zdrowia i siły do dalszego działania, aby w naszej Ojczyźnie nikomu nie zabrakło chleba. Podkreślał, że praca na roli nie jest łatwa, a pogoda w tym roku szczególnie nie sprzyjała rolnikom. Susza i wysokie temperatury dały się we znaki.

toyota Yaris

Uroczystą Mszę św. celebrował ks. proboszcz.

Słowo Boże do wiernych skierował diakon Kamil Kossak. Nawiązując do słów Ewangelii, mówił o pokorze. – Gdy patrzę na te dożynkowe wieńce, to myślę, że one są właśnie symbolem pokory, pokory człowieka wobec Boga. Przecież w pokorze człowiek sieje, czeka na wzrost, a potem zbiera owoc Bożego błogosławieństwa. Z pokorą człowiek podchodzi do zbóż, z którego powstaje chleb, chleb, który jest konieczny do sprawowania Eucharystii, pod postacią którego przychodzi sam Bóg. Rolnicza praca, rolniczy trud jest obrazem pokory, stawania w prawdzie wobec Boga, w prawdzie, że bez Jego błogosławieństwa nie byłoby owoców dożynek, które przeżywamy. Są one właśnie wyrazem naszej wdzięczności i pokory wobec Pana – podkreślał diakon Kamil. Zachęcał też do przyjmowania komunii św. – Przyjmij dziś komunię św. i proś Pana, aby dawał ci siłę do stawania w prawdzie o sobie – zapraszał.

Członkinie zespołów zaangażowały się w oprawę Mszy św., a jako dary ołtarza starostowie dożynek na ręce ks. proboszcza złożyli bochny chleba, upieczone mąki z tegorocznych zbóż.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Na zakończenie ks. proboszcz zachęcał wszystkich do udziału w dożynkach diecezjalnych, które odbędą się 8 września w Krasnobrodzie.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.