Lokuj w przyszłość

- Reklama -

Domy pomocy oczkiem w głowie burmistrza

Od stycznia w gminie Józefów będą funkcjonowały trzy domy pomocy. Zakwaterowanie znajdzie tam kilkadziesiąt osób.
Trzy domy pomocy zostaną wybudowane od podstaw na gminnej działce, będą mieć wspólną infrastrukturę i będą przeznaczone przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych i niepełnosprawnych w wieku emerytalnym. Zwykle takie osoby korzystają z domów pomocy społecznej, a rodzinne domy pomocy to rzadko spotykana forma wsparcia. – Różnica polega m.in. na tym, że tradycyjne domy pomocy to duże placówki dla kilkudziesięciu osób, a w każdym z naszych domów rodzinnych wsparcie otrzyma tylko do 8 pensjonariuszy. W ten sposób indywidualnie można dostosowywać, np. dietę czy rehabilitację do potrzeb podopiecznych – wyjaśnia burmistrz Józefowa Roman Dziura. Dodaje przy tym, że nie bez znaczenia są także względy finansowe, ponieważ obecnie koszt pobytu mieszkańców gminy Józefów w domach pomocy społecznej w Biłgoraju czy Krasnobrodzie sięga nawet 2 tysięcy 800 złotych od osoby miesięcznie. W rodzinnych domach ma to być około 1 tysiąca 600 złotych, a przy okazji środki te zostaną w gminie, która stworzy też dodatkowe miejsca pracy.

Wszystkie prace mają być zrealizowane w 2018 roku, tak by rodzinne domy pomocy mogły rozpocząć działalność w styczniu 2019. Budowa trzech rodzinnych domów pomocy w Józefowie będzie kosztować prawie 1 milion 300 tysięcy złotych, a kolejne ponad 155 tysięcy to koszt zagospodarowania terenu wokół nowych obiektów.

- Reklama -

Inwestycja została podzielona na trzy etapy. Ogłoszono trzy przetargi, z czego dwa są już rozstrzygnięte: na budowę i zagospodarowanie. Natomiast nie rozstrzygnięto przetargu na ich wyposażenie. – To bardzo ważna inwestycje. To dla nas „oczko w głowie” . Na początku kadencji mówiliśmy, że musimy zrobić wszystko, aby pieniądze, które wydajemy na naszych mieszkańców poprzez kierowania do domów pomocy społecznej, trafiały do nas. Najlepiej byłoby, aby, zmniejszając koszty, dać zatrudnienie na terenie gminy – mówił. Dodał, że gmina już sporo zaoszczędziła na organizacji usług opiekuńczych. Gdy tylko ruszy funkcjonowanie domów, oszczędności dla gminnego budżetu będą jeszcze większe.

Gmina na budowę domów oraz ich wyposażenie otrzyma dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Dodatkowo burmistrz planuje złożyć wniosek na zapewnienie ich funkcjonowania przez okres pięciu lat, łącznie z wyżywieniem pensjonariuszy i płacami dla pracowników. Domy będą zapewniały opiekę 24 potrzebującym osobom. – Oferta dla seniorów jest bogata – dodaje burmistrz.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.