- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Dołóż się do powstającej Ściany Pamięciu

- Reklama -

Przed II wojną światową w Biłgoraju żyli wspólnie i zgodnie katolicy, żydzi i prawosławni. Biłgorajscy sitarze podróżowali po całym świecie, poznając nowe kultury, nowe religie i nowych ludzi. Biłgorajskie Stowarzyszenie Kulturalne im. I. B. Singera chce upamiętnić miejsca historyczne związane z biłgorajskimi Żydami. Jednym z nich jest budowa Ściany Pamięci przy ul. M. Konopnickiej. Uroczystości związane z tym wydarzeniem mają się odbyć 6 września br. Wówczas do miasta przyjadą biłgorajscy Żydzi oraz ich potomkowie. Swój udział zapowiedzieli między innymi: naczelny rabin Polski Michael Schudrich, ambasador Izraela oraz przedstawiciele ambasady USA.

W minionym tygodniu Janusz Palikot zaapelował o dołożenie cegiełek do powstającej inwestycji. Na swoim blogu umieścił taki wpis:

urząd MArszałkowski projekt

„W Biłgoraju, jak we wszystkich miastach Rzeczpospolitej, mieszkało i zginęło w czasie wojny wielu Żydów. Stanowili prawie połowę ludności mojego rodzinnego miasta. I prawie wszyscy zginęli, choć na szczęście część uratowała się, wyjeżdżając po wrześniowych bombardowaniach. Spłonęła wówczas synagoga!

Dopiero teraz powstaje pomnik ich życia i śmierci.

Z Biłgoraja wywodzi się wielu wybitnych ludzi żydowskiego pochodzenia, rozproszonych po całym świecie! Część swojej młodości spędził tu Isaac Bashevis Singer – laureat nagrody Nobla.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Jakie to smutne, że większość środków potrzebnych na wybudowanie „Ściany Pamięci” zebrali Żydzi i prawie nie ma donatorów polskich. Dlatego właśnie chciałem Was wszystkich prosić o wpłacanie małych sum – 50, 100 PLN na poniższe konto, jako darowizny, na rzecz „Ściany Pamięci”. Sam dziś wpłacam kwotę, trochę większą, bo 5 tys. A Was proszę o każdą sumę. Bądźmy solidarni.

Pieniądze można przekazywać na konto stowarzyszenia: 91 1240 2845 1111 0010 6216 2079, dopisek: Darowizna na budowę „Ściany Pamięci”.”

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.