- Reklama -

Decydują o niepełnosprawności

Na terenie powiatu biłgorajskiego działa zespół, który zajmuje się orzekaniem o niepełnosprawności. W minionym roku wydał on ponad 2,5 tysiąca orzeczeń.

Jak wyjaśnia dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju Emilia Okoń, w strukturach placówki funkcjonuje Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Jest to jednostka o uprawnieniach organu orzekającego o niepełnosprawności jako instancja I stopnia, od którego orzeczeń odwołanie przysługuje do Wojewódzkiego Zespołu w Lublinie jako II instancji. – Zespół realizuje zadania zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. I do nich należy orzekanie o niepełnosprawności osób do 16. roku życia bez określenia stopnia niepełnosprawności, a po ukończeniu 16. roku życia zakwalifikowanie osób niepełnosprawnych do jednego z trzech stopni niepełnosprawności. Ponadto do naszych zadań należy orzekanie o ulgach i uprawnieniach osób, które posiadają orzeczenie wydane przez inne organy orzekające, wydawanie legitymacji dokumentującej niepełnosprawność i kart parkingowych – informuje Emilia Okoń.

W ubiegłym roku Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności wydał 2510 orzeczeń w tym 1988 orzeczeń po 16. roku życia i 522 orzeczenia przed 16. rokiem życia. Głównymi przyczynami wydawania orzeczeń po 16. roku życia były: schorzenia neurologiczne, schorzenia narządu ruchu, schorzenia układu oddechowego i krążenia, a w grupie dzieci najczęściej schorzenia układu krążenia, schorzenia układu oddechowego, astma i zaburzenia inne, tj. metaboliczne, endokrynologiczne, całościowe zaburzenia rozwoju.

- Reklama -

W 2019 r. wydanych zostało 427 legitymacji potwierdzających niepełnosprawność oraz 282 karty parkingowe. W Powiatowym Zespole orzeka 9 lekarzy: 2 pedagogów, 2 psychologów, 2 doradców zawodowych oraz 3 pracowników socjalnych. Odbyły się 122 posiedzenia komisji orzekających o niepełnosprawności. Na jednym posiedzeniu rozpatrywano 15-20 wniosków. – Jesteśmy przodownikami w województwie odnośnie rozpatrywanych wniosków średnio 3-4 razy w tygodniu – dodaje Emilia Okoń.

Koszt wydania jednego orzeczenia w 2019 r. to 162,44 zł.

 

 

- Reklama -

- Reklama -

1 komentarz
  1. Monika mówi

    Tylko żeby dostać takie orzeczenie trzeba do pewnej pani doktor, która najczęściej jest w komisji chodzić prywatnie na wizyty. O czym się dowiedziałam, kiedy cudownie “uzdrowiła” moje dziecko.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.