- Reklama -

- Reklama -

Co z funduszem sołeckim w Aleksandrowie?

Co dalej z funduszem sołeckim w Aleksandrowie? - Jeżeli my nie wydzielimy funduszy dla sołectw, to po co ci sołtysi i rady sołeckie są wybierani? To tak jakby w Warszawie decydowali za nas co mamy w gminie robić, to po co byłaby rada? - mówi Zdzisław Hułas, radny z Aleksandrowa, który walczy o fundusz sołecki. Co na to wójt i rada gminy?

- Reklama -

W Aleksandrowie podczas ostatniej sesji rady gminy  odbyła się dyskusja dotycząca funduszu sołeckiego. Fundusz sołecki są  to środki finansowe wyodrębnione w budżecie gminy, które są zagwarantowane dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków ich życia.

 

-To zebranie wiejskie – czyli mieszkańcy danego sołectwa podejmują decyzje na co mają zostać wykorzystane ww. środki finansowe. Dlatego też, to samym mieszkańcom zależy na tym, aby środki były wydawane w sposób prawidłowy i efektywny czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Decyzja o utworzeniu funduszu sołeckiego pozostaje w gestii rad gmin.  Urząd  Gminy Aleksandrów przedstawił propozycję uchwały, aby  nie wyodrębniać funduszu sołeckiego na rok 2024.

 

 

– Do tej pory w naszej gminie fundusz sołecki nie był wyodrębniany. W budżecie gminy  mamy środki na każde sołectwo. W tym roku jest to 60 tys zł na każde sołectwo, które przeznaczamy między innymi na remonty dróg w sołectwach – mówiła Dominika Szcząchor, skarbnik gminy Aleksandrów.

 

 

Podczas dyskusji dotyczącej funduszu sołeckiego  głos zabrał radny Zdzisław Hułas:

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

-Co roku się o to dopominam, aczkolwiek zawsze przegrywam w głosowaniach i nie rozumiem dlaczego. Chodzi mi o to, ze jeżeli my nie wydzielimy funduszy dla sołectw, to po co ci sołtysi i rady sołeckie są wybierani? To tak jakby w Warszawie decydowali za nas co mamy w gminie robić, to po co byłaby rada? pytał radny Hułas.

 

Jako przykład radny podał KGW z terenu Aleksandrowa, które  dostają  pewne pieniądze i same nimi gospodarują.

 

-Myślę, że aktywność społeczna i inicjatywy społeczne byłyby znacznie większe, bo my pozbawiamy w ten sposób ludzi jakiejkolwiek możliwości działania. W imię czego? – podsumował swoje wystąpienie radny Hułas.

 

 

Do sprawy odniósł się Józef Biały, wójt gminy Aleksandrów:

 

-Kolejny raz radny Hułas rozmija się z prawdą rozpoczął swoje wystąpienie wójt.

 

- Reklama -

-To nie jest tak, ze te Koła tak sobie wszytko same robią. Byliśmy zobowiązani  przekazać każdemu kołu lokum, gdzie one gospodarzą, składają swoją sprzęty – kontynuował.

 

 

Wójt zaznaczył, że to, iż  gmina nie pobiera środków od KGW za korzystanie z lokum,  też jest formą funduszu sołeckiego. Przypomniał też o wyremontowanej  remizie.  Biały podkreślił, ze powodem niewydzielania funduszu sołeckiego  mają być problemy z rozliczeniem tych pieniędzy:

 

-Nie jest to prawdą, że tak łatwo i prosto jest rozliczyć fundusz sołecki. Musi pracownik pomagać te środki rozliczyć.  Kiedyś wprowadziła to Platforma Obywatelska z PSL-em. To jest zasadne, ale rzeczywiście tam, gdzie gmina jest rozrzucona, gdzie są różne problemy. Biorąc pod uwagę Aleksandrów, uważam, że jest to bezzasadne. Do każdego sołectwa dajemy około 60 tys. zł,  a jak które jest bardziej aktywne, to się i dokładawyjaśniał Józef Biały.

 

Andrzej Bil, przewodniczący rady gminny  zapytał sołtysów jakie jest ich zdanie, zaznaczając, że on osobiście nie podziela zdania radnego Hułasa.

 

Rady [red: sołeckie]  zgłaszają problemy i pomysły na co chciałyby wydać  pieniądze i nikt im niczego nie narzucadodał Bil.

 

Obecni na sesji sołtysi nie zabrali głosu w dyskusji.

 

Uchwała o niewyrażeniu zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego została przyjęta 11 głosami za przy 2 głosach przeciw.

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Dyktator mówi

    W sumie to w Aleksandrowie i rada gminy nie potrzebna bo wójt i tak o wszystkim decyduje a na sesje isc i jesc paluszki to kazsy mogly przyjsc.

  2. Anonim mówi

    Wójt zaznaczył, że to, iż gmina nie pobiera środków od KGW za korzystanie z lokum, też jest formą funduszu sołeckiego

    wot filozofia

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.