Moto Tech

- Reklama -

Co słychać w gminnych szkołach?

Na temat stanu oświaty w gminie mówiła Bernadeta Cichorz, zastępca wójta gminy Biszcza. Budżet na oświatę na rok szkolny 2015/2016 wyniósł ponad 3 mln 691 tys. zł. W biszczańskich szkołach uczyło się 412 uczniów. Budżet na jednego ucznia wyniósł 8 960,09 zł. Subwencja oświatowa, jaka zasiliła budżet gminny, wyniosła ponad 2 mln 854 tys. zł. Subwencja na jednego ucznia – 6 889,88 zł. Z budżetu gminy trzeba było dołożyć na każdego ucznia po 2 070,21 zł.

W roku szkolnym 2015/2016 w gminnych szkołach uczyło się 35 maluchów w przedszkolach, 42 dzieci w tzw. „zerówkach”, 222 uczniów w podstawówkach i 113 w gimnazjach. Aż 89 uczniów wybrało naukę w szkołach poza terenem gminy. Natomiast z innych gmin uczyło się w biszczańskich szkołach 6 uczniów. 12 uczniów niepełnosprawnych uczyło się poza gminą. W gminnych szkołach uczyło się 4 uczniów z orzeczeniami oraz 90 z opiniami (w tym 37 uczniów z opiniami logopedycznymi). 

W szkołach na terenie gminy uczyło 29 nauczycieli dyplomowanych, 14 mianowanych, 8 kontraktowych. Nie było nauczycieli stażystów. Łącznie było 39,16 etatów nauczycielskich.

- Reklama -

Miniony rok szkolny to także inwestycje i remonty w jednostkach oświatowych. Do ważniejszych zaliczono wymianę ogrzewania na gazowe, odnowienie sali gimnastycznej w Bukowinie. Wykonano elektroniczne zabezpieczenie drzwi w pokoju nauczycielskim oraz przeprowadzono niezbędne remonty bieżące. 

Wielu uczniom udzielona została pomoc. Przyznano 247 stypendiów socjalnych, 13 uczniów skorzystało z programu „Wyprawka szkolna”, 59 otrzymywało stypendia naukowe. 87 uczniów miało dofinansowane obiady szkolne, zwolnionych z opłat na ubezpieczenie zostało 37 osób.

Szkoły w gminie Biszcza to nie tylko cyfry. Podczas przedstawianego sprawozdania zastępca mówiła dużo o sukcesach uczniów z terenu gminy. Wspomniała, że brali oni udział w licznych konkursach, zdobywając wysokie, jeśli nie najwyższe pozycje. 

Mowa była także o najpilniejszych potrzebach jednostek oświatowych. Jako pierwsza jest termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Bukowinie oraz remont boiska szkolnego. Podobne potrzeby ma szkoła w Goździe Lipińskim, gdzie także konieczna jest termomodernizacja budynku. Jeśli chodzi o szkołę w Biszczy, to niezbędne jest wykonanie schodów do kuchni, remont wychodzących na boisko oraz rozszerzenie monitoringu. Marzeniem miejscowych samorządowców jest wybudowanie miasteczka rowerowego dla uczniów. – Naprawdę by się nam takie miasteczko przydało, bo nasze dzieci nie mają nawet możliwości brania udziału w niektórych turniejach, bo wymogiem jest trening na bezpiecznym boisku i torze. Zawsze powtarzam, że miasteczko takie by nam się przydało – mówiła zastępca wójta. Włodarze chcieliby także zakupić bus lub mały autobus. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.