Krystyna Deryło

- Reklama -

Biblioteka to dobry biznes

9 maja gościem Dyskusyjnego Klubu Książki w Józefowie była Katarzyna Tubylewicz. Pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego (przełożyła m.in. cztery powieści Majgull Axelsson i trylogię Jonasa Gardella o AIDS). Autorka powieści „Własne miejsca”, „Rówieśniczki”, „Ostatnia powieść Marcela”. W latach 2006-2012 dyrektorka Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Była też dyrektorką programową pierwszej edycji festiwalu Odnalezione w Tłumaczeniu, Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury. Jest stałą felietonistką „Krytyki Politycznej”, współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, prowadzi zajęcia na temat kultury polskiej na Uniwersytecie Sztokholmskim. Mieszka w Sztokholmie i w Warszawie. Pomysłodawczyni i współredaktorka bestsellerowej książki „Szwecja czyta. Polska czyta”.

Podczas spotkania z czytelnikami opowiadała o ważnych problemach społecznych, o których pisze w swoich książkach, m.in. o trudnej, kobiecej przyjaźni, ludzkich grach o władzę czy eurosieroctwie, jak również o istotnych zagadnieniach współczesności, takich jak problemy w relacjach między płciami, rasizmie i braku tolerancji.

- Reklama -

Ważna i bardzo ciekawa była również część dotycząca publikacji „Szwecja czyta. Polska czyta”. Porównanie czytelnictwa w obydwu krajach nie jest dla nas pozytywne. Przyczyn takiej sytuacji można szukać wiele lat temu. W Szwecji w połowie XIX wieku umiejętność czytania posiadało około 80 procent ludności, u nas wskaźnik ten nie przekraczał 30 procent. Współcześnie poziom czytelnictwa w Polsce wynosi zaledwie 37 procent, podczas gdy przeciętny obywatel Szwecji czyta 20 minut… dziennie. Katarzyna Tubylewicz podkreślała również, że biblioteki to podstawowe inwestycje w każdej gminie, a rządzący przejmują się losem rynku książki. Mówiła o specjalnych bibliotekach dla młodych osób od 10 do 13 lat. Podkreślała, że w promocję czytelnictwa w Skandynawii angażuje się nie tylko biblioteki, ale także wiele innych środowisk, od polityków przez rządowe agendy kulturalne po trenerów sportowych.

Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z WBP im. H. Łopacińskiego, finansowane przez Instytut Książki w Warszawie.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.