Biłgorajski szpital w sieci szpitali

Lista sieci szpitali jest niezwykle ważna, jeśli chodzi o finansowanie placówek medycznych. Te, które zostały ujęte w sieci, będą miały zapewnione finansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia od października. Pozostałe finansowanie mogą zdobyć w ramach konkursów. 

Biłgorajski szpital prowadzony przez spółkę Arion znalazł się na liście jako szpital I stopnia. Oznacza to, że ma posiadać takie oddziały jak: chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, położnictwo i ginekologia (jeden z poziomów referencyjnych), neonatologia (jeden z poziomów referencyjnych) oraz pediatria. Zamojski szpital "papieski" jest na liście, posiadając III stopień. 

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia tzw. sieć szpitali ma wprowadzić nowe rozwiązania, które usprawnią organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Poprawić mają dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach oraz zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i umożliwić lepszą koordynację świadczeń. 

 Szpitale, które znalazły się w sieci szpitali, utworzą tzw. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Rozliczanie kosztów świadczeń udzielanych będzie się odbywać w formie ryczałtowej. Wysokość ryczałtu będzie zależała od liczby i struktury świadczeń udzielonych i sprawozdanych w poprzednich okresach.

Aby biłgorajski szpital znalazł się w sieci szpitali, interweniowała poseł Agata Borowiec. Skierowała ona do Ministerstwa Zdrowia pismo, w którym zabiegała, aby biłgorajski szpital został ujęty w tych planach. Podkreślała, że powiat biłgorajski liczy ponad 104 tys. mieszkańców i pod względem liczby ludności jest na VI miejscu wśród powiatów województwa lubelskiego. Szpital w Janowie Lubelskim oddalony jest o ok. 40 km, w Zamościu o ok. 55 km.  Zarówno więc Janów Lubelski, jak i Zamość, zważywszy na sporą odległość, nie są w stanie zagwarantować natychmiastowej opieki medycznej mieszkańcom powiatu biłgorajskiego  napisała poseł. – Szpital i wysoki poziom świadczonych w nim usług medycznych przy jednoczesnym zapewnieniu uczciwego wynagrodzenia personelu medycznego (zwłaszcza pielęgniarek) jest dla mnie priorytetem  napisała do Ministerstwa. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.