- Reklama -

- Reklama -

Biłgorajski szpital w sieci szpitali

Lista sieci szpitali jest niezwykle ważna, jeśli chodzi o finansowanie placówek medycznych. Te, które zostały ujęte w sieci, będą miały zapewnione finansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia od października. Pozostałe finansowanie mogą zdobyć w ramach konkursów. 

Biłgorajski szpital prowadzony przez spółkę Arion znalazł się na liście jako szpital I stopnia. Oznacza to, że ma posiadać takie oddziały jak: chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, położnictwo i ginekologia (jeden z poziomów referencyjnych), neonatologia (jeden z poziomów referencyjnych) oraz pediatria. Zamojski szpital "papieski" jest na liście, posiadając III stopień. 

- Reklama -

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia tzw. sieć szpitali ma wprowadzić nowe rozwiązania, które usprawnią organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Poprawić mają dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach oraz zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i umożliwić lepszą koordynację świadczeń. 

 Szpitale, które znalazły się w sieci szpitali, utworzą tzw. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Rozliczanie kosztów świadczeń udzielanych będzie się odbywać w formie ryczałtowej. Wysokość ryczałtu będzie zależała od liczby i struktury świadczeń udzielonych i sprawozdanych w poprzednich okresach.

Aby biłgorajski szpital znalazł się w sieci szpitali, interweniowała poseł Agata Borowiec. Skierowała ona do Ministerstwa Zdrowia pismo, w którym zabiegała, aby biłgorajski szpital został ujęty w tych planach. Podkreślała, że powiat biłgorajski liczy ponad 104 tys. mieszkańców i pod względem liczby ludności jest na VI miejscu wśród powiatów województwa lubelskiego. Szpital w Janowie Lubelskim oddalony jest o ok. 40 km, w Zamościu o ok. 55 km.  Zarówno więc Janów Lubelski, jak i Zamość, zważywszy na sporą odległość, nie są w stanie zagwarantować natychmiastowej opieki medycznej mieszkańcom powiatu biłgorajskiego  napisała poseł. – Szpital i wysoki poziom świadczonych w nim usług medycznych przy jednoczesnym zapewnieniu uczciwego wynagrodzenia personelu medycznego (zwłaszcza pielęgniarek) jest dla mnie priorytetem  napisała do Ministerstwa. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.