- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Bezpieczne i czyste szlaki rowerowe podsumowane (FOTO)

- Reklama -

W niedzielę 25 września odbył się ostatni z trzech rajdów „Bezpieczne i czyste szlaki rowerowe”. Projekt zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Roztoczańskiej – Rowerowe Roztocze, a sfinansowany został ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Gminy Biłgoraj oraz Miasta Biłgoraj realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie – Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.

Główne założenia miały na celu aktywizację lokalnej społeczności do działań zdrowotnych i ekologicznych. Rajdy rowerowe są fajną i przyjemną formą spędzania wolnego czasu. Rowerzysta, będąc cały czas w ruchu, spędza miło czas, dba o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ma przy tym możliwość szybszego przemieszczania się. Zwrócenie uwagi na zdrowy tryb życia i aktywne zagospodarowanie wolnego czasu było jednym z celów. Jazda rowerem ma także wymiar ekologiczny. Kolejnym celem było zwrócenie uwagi mieszkańców i urzędników na fakt dbania o środowisko. Wiele osób zdążyło już przyzwyczaić się do segregowania śmieci na co dzień w domostwie. Chcieliśmy zwrócić uwagę na fakt potrzeby edukacji idącej o krok dalej. Dbamy już o własne podwórko, zadbajmy więc wspólnie o otoczenie. Takie działania z pewnością zintegrują lokalnie sąsiedztwa i przełożą się na piękniejsze i czystsze okolice. Dla podkreślenia wagi wspólnych działań i ich efektywności, zorganizowaliśmy trzy rajdy rowerowe. W trakcie każdego z nich zatrzymaliśmy się co najmniej raz, by posprzątać wybrany odcinek szlaku lub ciągu komunikacyjnego. W ramach wsparcia Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Biłgoraju, otrzymaliśmy rękawiczki i worki na śmieci. To ułatwiło sprzątanie. Dzięki podjętej współpracy, zebrane śmieci zostały potem zabrane z miejsca zbiórki.

urząd MArszałkowski projekt

Do aspektów zdrowotnych i ekologicznych dołączyliśmy jeszcze element edukacji. Przeprowadziliśmy trzykrotnie instruktaż o tym, jak przygotować się do wyprawy rowerowej. Informacje okazały się przydatne szczególnie dla początkujących rowerowych turystów. Trzykrotnie przeprowadziliśmy również pogadankę o zmianach przepisów w prawie o ruchu drogowym. Od roku 2011 zmiany dotyczące rowerzystów, a były wprowadzane kilkukrotnie, miały na celu zwiększenie ich bezpieczeństwa. Doprecyzowanie kilku aspektów i uprzywilejowanie rowerzystów powinno wpłynąć też na zmianę postrzegania rowerzystów przez kierowców aut. Jednak zasada ograniczonego zaufania, jest pierwszą i niezbędną, o której powinniśmy pamiętać.

Jako formę uzupełniającą element edukacyjny prezentowaliśmy każdorazowo rowerową przyczepkę do przewozu dzieci. Omawialiśmy przy tym pozytywne aspekty jej użytkowania. Podkreślaliśmy przy tym szczególnie fakt, iż rodziny posiadające taką przyczepkę mogą planować wspólne wyprawy z małymi dziećmi. Niweluje to problem wykluczenia młodych mam z aktywnego wypoczynku i pozwala zaplanować rodzinne weekendy. Przyczepka zakupiona została ze środków Działaj Lokalnie i będzie udostępniana bezpłatnie każdemu, kto wyrazi taką potrzebę, wystarczy zgłosić się do siedziby stowarzyszenia.

Wszyscy uczestnicy rajdów „Bezpieczne i czyste szlaki rowerowe” za czynny udział w wydarzeniu i włączenie się w sprzątanie, otrzymali losowo nagrody i gadżety. Były one wybrane nieprzypadkowo, bo miały na celu poprawę bezpieczeństwa i aspekt edukacyjny (dzwonek rowerowy, zapięcie u-lock, koszulka, kamizelka odblaskowa, bidon zwijany, naklejki).

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

  Jako podsumowanie projektu i pozytywny wniosek mogę dodać, iż w naszym regionie czystość szlaków rowerowych oceniłbym na 4+, głównie dlatego że niski jest stopień ich zanieczyszczenia. Zdarzają się bowiem sporadyczne puszki, butelki, reklamówki czy plastikowe opakowania. Zakładam, że jest to spowodowane brakiem świadomości i niekompletnej edukacji poszczególnych jednostek. Niestety, mało przyjemnie wygląda sytuacja w pobliżu wsi i poza szlakami. Prawie zawsze po kilkudziesięciu metrach po wjechaniu do lasu znaleźć można mniejsze lub większe wysypiska śmieci. Jest to bardzo nieprzyjemny widok. To pole do działań dla lokalnych mieszkańców, samorządów i organizacji. Wspólne stanowisko i ukierunkowane działania mogą zespolić mieszkańców wioski i dać potem powód do dumy. Życzymy sobie i wszystkim czystych szlaków i lasów, by turyści, których jest coraz więcej, wspominali potem nas i nasz region w samych superlatywach.

 

Daniel Bajan

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.