Romańczuk kandydat Eurowybory

- Reklama -

- Reklama -

Będzie Młodzieżowa Rada Miasta. A nawet będą … dwie

Biłgoraj i okolice to jednak dziwne miejsce. Jak nie było, to żadnej. Teraz kiedy burmistrz Biłgoraja szuka kandydatów do Młodzieżowej Rady Miasta, w Starostwie Powiatowym też zapadła decyzja o powołaniu Młodzieżowej Rady Powiatu. Czyżby doświadczeni samorządowcy chcieli rzucić wszystko w diabły i nagle zapragnęli oddać władzę w ręce młodzieży ?

- Reklama -

Gdy jakiś czas temu zajmowaliśmy się problemami z utworzeniem Młodzieżowej Rady, dużo wskazywało na to, że w mieście nie uda się powołać młodych radnych.  Po publikacji naszych artykułów samorządy powróciły do tematów Młodzieżowych Rad.

Pisaliśmy o tym między innymi tutaj: https://gazetabilgoraj.pl/po-co-powolali-rade-nie-spotkala-sie-od-lutego/

urząd MArszałkowski projekt

Podczas wtorkowej sesji rady powiatu zajmowano się sprawą powołania Młodzieżowej Rady Powiatu.

 

Starosta Andrzej Szarlip  przedstawił projekt uchwały:

-Bardzo mi zależy żeby powstał taki organ, który będzie pełnił funkcje  pomocnicze i w doradcze stosunku do rady powiatu. W wielu samorządach już takie rady istnieją na terenie całej Polski i są one bardzo ważnym elementem w funkcjonowaniu samorządności. Zależy mi na tym, żeby słuchać młodych ludzi, żeby szukać rozwiązań, które są dla nich ważne. My musimy pamiętać jako rada powiatu, jako samorządowcy, że wszystko to, co robimy, wszystkie decyzje kierunkowe, które podejmujemy ich skutki będą ponosili młodzi ludzie, którzy dziś są uczniami szkół – mówił Andrzej Szarlip.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Starosta podkreślał, że kilkukrotnie konsultował się już z młodzieżą oraz, że zorganizowany został wyjazd do Warszawy na spotkanie środowisk młodzieżowych i młodzieżowych rad.

 

O ostatnim spotkaniu Starosty z młodzieżą pisaliśmy tutaj: https://gazetabilgoraj.pl/mlodzi-przyszli-do-starosty/

Przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna wniósł do projektu autopoprawkę,  zgodnie z którą młody radny musi mieć  frekwencję co najmniej 85%.

-Wnioskuję o podniesienie tej poprzeczki, żeby tutaj nie było takiej sytuacji, że uczeń który wagaruje czy ma niską frekwencję będzie pełnił mandat radnegowyjaśnił Kurzyna.

Uchwała podjęta została jednogłośnie 22 głosami za.

W Urzędzie Miasta prace nad utworzeniem Młodzieżowej Rady Miasta są już na kolejnym etapie. Trwa bowiem nabór kandydatów na radnych:

Jeżeli jesteś uczniem jednej ze szkół w Biłgoraju i chcesz mieć realny wpływ na rozwój miasta zachęcamy Cię do udziału w pracach Młodzieżowej Rady Miasta Biłgoraja i zgłoszenia swojej kandydatury na radną/radnego w II turze wyborów uzupełniających.

Kandydaci dokonują zgłoszenia poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego wraz z listą osób popierających i oświadczeniem o miejscu zamieszkania i złożeniem tych dokumentów do Komisji Wyborczej w szkole, do której uczęszcza.

Zgłoszenia należy składać od 31 października do 3 listopada 2022 roku! Głosowanie na kandydatów na Radnych odbędzie się 14 listopada! Głosowanie odbędzie się w szkołach podstawowych, stanowiących poszczególne okręgi wyborcze. Dla uczniów z Biłgoraja uczęszczających do szkół, które swoja siedzibę mają poza terenem miasta Biłgoraja, okręgiem wyborczym jest Szkoła Podstawowa nr 5.

Zależy nam na współpracy z uczennicami i uczniami! Do Młodzieżowej Rady Miasta Biłgoraja zapraszamy uczniów ze szkół podstawowych klas VII i VIII.

Licząc na owocną współpracę w zakresie rozbudzania aktywności społecznej i samorządowej wśród młodych mieszkańców naszego miasta zachęcamy młodzież do włączenia się w pracę Młodzieżowej Rady Miasta Biłgoraja – czytamy na stronie Urzędu Miasta.

Jeszcze jakiś czas temu wydawało się, że w Biłgoraju nie będzie w ogóle młodzieżowej rady, tymczasem w krótkim czasie udało się powołać dwie rady.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.