- Reklama -

- Reklama -

Andrzejki na ludowo

Wspomnienia, koncert, życzenia dla organizatorek, ale przede wszystkim pyszne jedzenie i biesiada. Tak przebiegała zabawa andrzejkowa, na którą zaprosiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Majdanianki" z Majdanu Starego.

- Reklama -

„Andrzejki na ludowo” to hasło, pod którym przebiegało spotkanie, zorganizowane przez panie z Majdanu Starego dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Nasze koło powstało przed rokiem, a już udało się wiele zdziałać. Uczestniczyłyśmy w gminnych dożynkach, zorganizowałyśmy wspólne stoisko na Festiwalu Smaków w Nałęczowie i Biłgoraju, pomogłyśmy w organizacji jubileuszu 100-lecia parafii w Majdanie Starym – wyliczają kobiety z KGW „Majdanianki”. – Udało nam się także pozyskać wsparcie marszałka województwa lubelskiego na andrzejkową biesiadę, połączoną z promocją tradycyjnych potraw i uroków Lubelszczyzny – dodają.

- Reklama -

Kobiety z Majdanu Starego zaprosiły do wspólnej zabawy koleżanki z Kół Gospodyń Wiejskich, seniorki i zespoły z całej gminy. Podczas spotkania panie z KGW „Majdanianki” zaśpiewały i zatańczyły, gdyż od kilku miesięcy przy kole działa także zespół. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Elżbieta Okoń i to ona zajmuje się doborem repertuaru i pracą nad warsztatem wokalnym pań. Muzyczne życzenia dla gospodyń spotkania przekazał także Chór Męski „Klucz” z Majdanu Starego, a tradycyjne życzenia przekazała wieloletnia kierowniczka zespołu śpiewaczego z Majdanu Nowego Krystyna Wryszcz. W spotkaniu uczestniczyła także działaczka społeczna Wanda Kuczma, która przez ponad 50 lat kierowała Kołem Gospodyń Wiejskich w Majdanie Starym. Pani Wanda nawiązała do wierzeń związanych z andrzejkami i opowiadała, jak można „ochrzcić” i odpędzić złe moce i strachy.

W dalszej części zabawy degustowano potrawy lokalnej kuchni, a były to ciasta, pierogi, kapuśniaczki, wędliny z domowej spiżarni i przetwory różnego rodzaju. Odbyła się też potańcówka. Tak jak tradycja nakazuje, zabawa trwała do północy, gdyż potem rozpoczyna się Adwent i przygotowania do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.