- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

78. rocznica wysiedlenia mieszkańców miasta i gminy Tarnogród

27 czerwca 2021 roku w Tarnogrodzie uczczono 78. rocznicę wysiedlenia mieszkańców miasta i gminy Tarnogród. Z tej okazji otwarto również wystawę pt. "Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej."

- Reklama -

Obchody rozpoczęły się od złożenia wiązanek kwiatów przy pomniku na rynku w Tarnogrodzie przez delegacje z urzędów, placówek oświatowych i instytucji. Kwiaty złożyli: burmistrz Tarnogrodu wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej oraz radnym RM, delegacje Miejskiej Biblioteki Publicznej, Tarnogrodzkiego Zakładu Komunalnego, Szkoły Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie, Szkoły Podstawowej w Woli Różanieckiej, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz profesor Adam Kulczycki. Następnie zebrani udali się do kościoła, gdzie została odprawiona uroczysta Msza święta. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli do Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, gdzie dyrektor TOK Renata Ćwik i burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec wraz z gościem prof. Adamem Kulczyckim otworzyli wystawę Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej. Profesor w kilku zdaniach wprowadził do tematyki ekspozycji. Opowiada ona o tragicznym wycinku historii polskiego narodu, o okrutnych, dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się na Wołyniu w 1943 r., a swój początek miały 11 lipca 1943 roku (Krwawa Niedziela na Wołyniu). Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała katolickie świątynie. Ginęli zgromadzeni w nich wierni i duchowni. Ekspozycja Niedokończone Msze Wołyńskie… powstała, aby uczcić pamięć kapłanów, którzy okrutną śmiercią zakończyli wtedy życie.

- Reklama -

Po otwarciu wystawy zebrani zostali zaproszeni na prelekcję wykładowcy akademickiego, działacza i publicysty kresowego prof. dr. Adama Kulczyckiego Wołyń ’43. Walka o pamięć – walka o Polskę. W 78. rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach na Wołyniu, w Galicji Wschodniej (Małopolsce Wschodniej) i na Lubelszczyźnie. Profesor mówił też o książce Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na Kresach wobec Kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu, której jest autorem wraz z Włodzimierzem Osadczym. Publikacja omawia zagadnienie ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej w trzech ujęciach: teoretyczno-filozoficznym, opisu faktów historycznych oraz odniesienia do współczesności. Zainteresowani mogli zakupić tę książkę na stoisku przed ośrodkiem kultury. Pod namiotem przy budynku TOK-u udostępniono mieszkańcom wydawnictwa lokalne Tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego, czasopisma i kartki pocztowe z zabytkami Tarnogrodu. Odwiedzający mogli zabrać interesujące ich pozycje do poczytania w domu. Były również kartki pocztowe z Tarnogrodem, które były chętnie zabierane z myślą o wysłaniu do rodziny i znajomych. Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne oraz Szkolny Klub Wolontariatu działający przy szkole podstawowej w Tarnogrodzie przygotowały konkurs związany z miejscami pamięci w naszym mieście, którego każdy uczestnik otrzymał nagrodę.

Na placu przy Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury można było obejrzeć ekspozycję aut przygotowaną przez firmę Euro-Car Sp. z o.o. Zamość.  Organizatorami tego wydarzenia byli: Burmistrz Tarnogrodu, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury. Wystawę Niedokończone Msze Wołyńskie… można obejrzeć w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury do 9 lipca 2021 roku. Zapraszamy!

/TOK/red

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.