- Reklama -

- Reklama -

Spotkanie z archeologiem i eksploratorami w TOK-u

27 czerwca 2021 roku o godz. 15 w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z Anną Jączek – archeologiem pracującym na terenach przy przebudowie drogi 835 oraz ze współpracującymi z nią eksploratorami: Januszem Szabatem, Piotrem Magochem i Grzegorzem Szymanikiem. Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne zainicjowało takie wydarzenie, ponieważ mieszkańcy gminy byli ciekawi artefaktów wykopanych podczas przebudowy drogi.

- Reklama -

Wiceprezes TTR Anna Kuziak powitała panią archeolog i eksploratorów, i oddała głos pani Annie Jączek, która nadzoruje i dokumentuje prace ziemne przy przebudowie drogi i pilnuje, aby nie doszło do zniszczenia zabytków. Archeolog podziękowała eksploratorom, którzy uratowali część wykopalisk i odkryli kolejne, zapowiedziała, że w lipcu będzie usuwana druga część drogi, wtedy również będą prowadzone prace wykopaliskowe. Janusz Szabat opowiedział o odkryciach. Podczas przebudowy przy kościele eksploratorzy odnaleźli głównie przedmioty codziennego użytku: podkowy żelazne, łyżki, części uprzęży. Ciekawym znaleziskiem były raczki, które zakładano zimą na obcasy butów (ok. XVI-XVII wiek).

Poza Tarnogrodem panowie odnaleźli dużo śladów I i II wojny (monety, krzyżyki, pociski), są też przedmioty z czasów powstania styczniowego: medal, pociski francuskie z tego okresu. Podczas eksploracji drogi znaleziono też dużo fragmentów naczyń ceramicznych. Odnaleziono część palisady, która może świadczyć o tym, że dawniej było tu grodzisko. Przy dzwonnicy wykopano też miedziany szeląg koronny Jana Kazimierza. Zebrani w sali z zainteresowaniem wysłuchali opowieści panów eksploratorów, zadawali pytania i opowiadali zasłyszane od dziadków, babć, sąsiadów historie. Burmistrz Paweł Dec zapowiedział, że w Tarnogrodzie powstanie muzeum samorządowe, gdzie wszystkie eksponaty zostaną udostępnione mieszkańcom i turystom. Zapraszamy do śledzenia dalszych poczynań grupy eksploratorów i mamy nadzieję ujrzeć państwa na kolejnym spotkaniu.

- Reklama -

Monika Komosa, TTR

Konsultacja: Janusz Szabat i Piotr Magoch

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.