- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Grabczuk

60 lat minęło… Jubileusz Chóru „ECHO” (film)

Jubileusz 60-lecia obchodził dziś Chór Męski Ziemi Biłgorajskiej "ECHO".

- Reklama -

Jubileuszowy koncert odbył się w sobotni wieczór 13 listopada w sali widowiskowej Biłgorajskiego Centrum Kultury. Jubileuszowi towarzyszyło otwarcie wystawy fotograficznej.

mr-1000x200px

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, Urzędu Miasta Biłgoraja oraz zaprzyjaźnionych chórów. Honorowy patronat nad jubileuszem objął prof. dr hab. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Można było usłyszeć nie tylko pieśni chóralne, ale i operetkowe, ponieważ na scenie BCK wystąpili zaproszeni goście: Barbara Rabiega, Dariusz Sobczak oraz Lech Górski, związani z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.

Kilka słów o Męskim Chórze „ECHO”

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Sześćdziesięcioletni już Chór „Echo” niezmiennie działa w Biłgorajskim Centrum Kultury, spotykając się na próbach dwa razy w tygodniu. Zespół liczy 20 chórzystów, ludzi różnych zawodów i zainteresowań. Niezmiennie jednak wszystkich łączy zamiłowanie do muzyki, a przede wszystkim do jej najbardziej naturalnej formy – śpiewu.

Obecnie dyrygentem chóru jest Paweł Stelmach, któremu dotychczasowy dyrygent Henryk Nizio przekazuje zespół po 26 latach pracy. Nowy instruktor stara się utrzymać dotychczasowy poziom zespołu i kontynuować długą tradycję śpiewu zespołowego.

Choć ilość śpiewaków wolno, aczkolwiek systematycznie kurczy się, chór niezmiennie uczestniczy w życiu kulturalnym Biłgoraja. Nadal odbywają się zapoczątkowane przed laty inicjatywy, jak wspomniane już: Konfrontacje Chóralne „Tobie śpiewamy Ojczyzno”, Koncerty kolęd z Biłgorajską Orkiestrą Dętą im. Czesława Nizio i Koncerty ku czci św. Cecylii.

Zespół utrzymuje kontakty z innymi chórami zarówno miejscowymi, jak również krajowymi i zagranicznymi. Rokrocznie bierze udział w Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych w Chełmie, organizowanych przez Chór Ziemi Chełmskiej Hejnał, regularnie odwiedza także zaprzyjaźnione chóry z Frampola, Goraja i Korytkowa Dużego, występując z repertuarem religijnym.

W styczniu 2016 roku zespół po raz trzeci gości w Stropkovie na Słowacji na zaproszenie zaprzyjaźnionego chóru Karmel, gdzie wykonuje kolędy w miejscowej parafii. Zapoczątkowana jeszcze w 2012 roku współpraca z krakowskim Chórem Męskim Hasło owocuje wyjazdem Echa do Krakowa i koncertem w Bazylice Mariackiej i na dziedzińcu Pałacu pod baranami (Czerwiec 2017 roku). Dwa lata później krakowski chór z rewizytą gości w Biłgoraju, występując na Konfrontacjach Chóralnych oraz w sanktuarium św. Marii Magdaleny. W październiku 2019 roku zespół wraz z lubelskimi chórami daje koncert w parafii św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, natomiast we wrześniu 2021 roku odwiedza Świdnik i koncertuje na jubileuszu 55-lecia Chóru Męskiego Arion.

Obok dyrygenta Pawła Stelmacha w chórze śpiewa i pracuje Sławomir Niemiec – instruktor BCK.

red. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.