- Reklama -

- Reklama -

100-lecie lipińskiej parafii (Film)

W niedzielę 20 września parafia w Lipinach obchodziła jubileusz 100-lecia istnienia. Podczas uroczystości jubileuszowych 44 młode osoby z parafii otrzymały sakrament bierzmowania z rąk ks. bp. dr. Mariana Rojka.

- Reklama -

Galeria zdjęć:

20 września w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lipinach Górnych odbyły się uroczystości jubileuszu 100-lecia istnienia parafii Lipiny. Na uroczystą Mszę świętą dziękczynną przybyło wielu gości, a wśród nich kapłani posługujący niegdyś w tej parafii. Rys historyczny parafii przedstawił proboszcz ks. kan. Stanisław Małysz. O pracach konserwatorskich świątyni mówiła Grażyna Żurawicka, konserwator zabytków.

– Jak dziś patrzę na was, to cieszy się moje serce. Naprawdę jestem radosny. Potwierdza się w dalszym ciągu to, co zastałem i co zostało w mojej pamięci. Jesteście „pierwszą moją miłością”. Do dziś zawsze was wspominam jako parafię pobożną, religijną, aktywną, zgraną – swoją radość wyrażał ks. kanonik Władysław Kowalik, były proboszcz parafii w Lipinach.

Zaproszeni goście składali życzenia jubileuszowe na ręce gospodarza uroczystości proboszcza parafii w Lipinach.

– Jestem wdzięczny wszystkim Państwu, którzy wypowiedzieli pod moim adresem tyle dobrych słów. Jest to piękne przeżycie dla nas i wyjątkowy dzień, gdy możemy dziękować Bogu i Matce Najświętszej za sto lat istnienia naszej parafii. Dziękuję wszystkim kapłanom i gościom za przybycie na dzisiejszą uroczystość – mówił ks. Stanisław Małysz, proboszcz parafii Lipiny.

Podczas wydarzenia ks. bp dr Marian Rojek udzielił sakramentu bierzmowania gronu młodych parafian.

– Wielu mieszkańców parafii swój czas i siły ofiarowuje dla dobra wspólnoty, Chrystusowego Kościoła, a także tej świątyni, oraz zawsze pozostają dyspozycyjni. Za nich wszystkich dzisiaj szczególnie dziękujemy. Choć są też i tacy, którzy niewiele mogą wnieść w tę parafię, gdyż po prostu mają niedużo czasu dla Boga. Przygniatają ich inne osobiste rozmaite troski albo zajęci są swoją sprawą albo chorobą. Dobrze wiecie sami o tym, że w płaszczyźnie zatroskania o parafialny kościół i wspólnotę wiernych są wśród was parafianie autentycznie zaangażowani we wszystkie funkcjonujące duszpasterskie grupy, którym warto przy okazji tego jubileuszu podziękować – mówił podczas homilii ks. bp dr Marian Rojek, ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

- Reklama -

W wydarzeniu wzięło udział wielu znamienitych gości, a wśród nich samorządowcy z gminy Potok Górny.

– Bardzo dziękuję czcigodnym księżom, którzy posługiwali w parafii, za to wszystko, co zrobili dla dobra tej pięknej wspólnoty. Ze swojej strony bardzo dziękuję księdzu kanonikowi Władysławowi Kowalikowi za to, że mogłem być ministrantem, za jego każde dobre słowo oraz dobre rady. W dniu tak pięknej uroczystości szczególne podziękowania składam na ręce księdza proboszcza Stanisława Małysza. Dziękuję mu za wszystko, co zrobił dla parafii Lipiny Górne i proszę o więcej. Czcigodny księże proboszczu, życzę ci dużo zdrowia oraz kolejnych tego typu jubileuszy. Niech Matka Boska zawsze ma cię w swojej opiece i niech Pan Bóg ci błogosławi – mówił Stanisław Dyjak, wójt gminy Potok Górny.

Jubileuszową uroczystość ubogacił śpiew scholi „Gloria” pod kierownictwem parafianki Bożeny Waliłko.

Na zakończenie uroczystości ks. biskup Marian Rojek poświęcił tablicę upamiętniającą 100-lecie parafii, a następnie odśpiewano „Te Deum”.

Rys historyczny parafii Lipiny Górne

Parafię erygował bp Marian Fulman w r. 1919. Powstała ona przy świątyni będącej przez pewien czas cerkwią prawosławną. Do r. 1875 była tu parafia unicka (zlikwidowana w czasie kasaty unii). Po tej dacie unitów zmuszano siłą do przyjęcia prawosławia. Zdarzały się wypadki ucieczki lasami do Leżajska (położonego w zaborze austriackim) w celu zawarcia małżeństwa lub chrztu dziecka w kościele katolickim. Tworząc parafię łacińską, pozostawiono proboszczowi część dawnej ziemi cerkiewnej (około 11 ha). W czasie II wojny światowej znowu reaktywowano parafię prawosławną (odebrano świątynię katolikom, a duchowny prawosławny mieszkał na plebanii razem z proboszczem łacińskim, katolicy uczęszczali na nabożeństwa do sali parafialnej). Obecnie prawosławnych nie ma.

Kościół parafialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej został wybudowany w r. 1869 przez unitów (poprzednio istniała tu stara, drewniana świątynia, również unicka). Od r. 1875 znajdował się w rękach prawosławnych. Po zakończeniu I wojny światowej przekazany został Kościołowi katolickiemu, w r. 1920 poświęcenia dokonał o. Dominik (TJ). Wtedy wyposażenie wnętrza dostosowano do kultu katolickiego i wybudowano chór muzyczny. W latach 1924-1928 dobudowano 2 kaplice boczne, oszalowano kościół z zewnątrz i pomalowano. W r. 1950 dach pokryto blachą. Generalny remont przeprowadzono w r. 1981, w r. 1999 pomalowano dach, ściany zewnętrzne kościoła oraz założono nową instalację elektryczną.

Kościół drewniany, z jedną wieżą na frontonie, jednonawowy, wewnątrz wybity jest klepką artystycznie wykonaną, sufit kasetonowy z drzewa. W głównym ołtarzu drewnianym znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Ołtarze boczne: po prawej stronie z obrazem św. Franciszka z Asyżu i figurą Matki Bożej, po lewej z figurką Serca Pana Jezusa i z obrazem Pana Jezusa w Ogrodzie Oliwnym, odnowione zostały w latach 1998-2000. Ławki i konfesjonał są dostosowane do wystroju kościoła, na chórze muzycznym znajdują się organy sprowadzone ze Lwowa (ok. r. 1930).

~Kuliński Michał 

- Reklama -

1 komentarz
  1. xyz mówi

    ja nie wiem czy ksiądz skoro zażyczył sobie 3000 tysiaki niby dla biskupa za skrament bierzmowania, a przecież każdy wie jaki on jest;p

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.