- Reklama -

Łukowa szykuje się na „Tytoniaki”

Już od trzydziestu lat w Łukowej obchodzone jest święto plantatorów tytoniu. Jego organizatorem jest Łukowskie Zrzeszenie Plantatorów Tytoniu. Prezesem zrzeszenia jest Józef Grzyb. W tym roku Centralne Obchody Święta Producentów Tytoniu zaplanowano na 12 i 13 sierpnia.
Łukowskie Tytoniaki to święto znane nie tylko mieszkańcom powiatu biłgorajskiego, ale także producentom tytoniu z sąsiednich powiatów. To tu spotykają się rolnicy z województw lubelskiego i podkarpackiego, którzy trudnią się uprawą tej rośliny. Jest uroczysty korowód wieńców dożynkowych, są przemówienia zaproszonych gości i dwudniowa zabawa.
Swój udział w święcie zapowiedzieli tytoniarze z Leżajska, Biłgoraja, Krasnegostawu, Rogóźna czy Augustowa. Do Łukowej przyjadą także przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego, Starostwa Powiatowego, wójtowie i burmistrzowie sąsiednich gmin. 
Tytoniaki rozpoczną się w sobotę, 12 sierpnia. Spotkanie poprowadzi Edyta Folwarska, znana prezenterka telewizyjna. Na scenie zaprezentują się znane i lubiane zespoły i wykonawcy: Power Boy, Shantel, Faster, Sławomir, Non Stop, News i Lili. Wieczorną zabawę poprowadzi DJ Nero.
Natomiast na niedzielę (13 sierpnia) zaplanowano oficjalne uroczystości. Korowód tytoniarzy wyruszy spod budynku gimnazjum i przemaszeruje Łukową na plac pod sceną. Tam odbędzie się uroczyste otwarcie święta, będą także przemówienia i podziękowania. Po zakończeniu części oficjalnej Tytoniaków zaplanowano występ zespołu Red Socks, następnie będzie Biesiada Babska. Będzie także koncert zespołów The Post Man, Baciary, Lanberry. Gwiazdą wieczoru będzie Fill i Kleo. Na koniec odbędzie się dyskoteka pod gwiazdami. Spotkanie będzie prowadzić Krzysztof Ibisz. 
Tytoniaki to największa impreza plenerowa w powiecie. Co roku przyciąga rzesze uczestników zarówno tytoniarzy, jak i mieszkańców regionu. Na scenie w Łukowej wystąpiły największe gwiazdy rodzimej estrady – zespoły Perfekt, De Mono, Video, IRA, Blue Cafe, Feel, Lady Pank i Golec uOrkiestra. Swoje koncerty dały tu Doda, Agnieszka Chylińska, Margaret. Wśród atrakcji były również występy zespołów ludowych, zawody i rywalizacje sportowe, spartakiady rodzinne, pokazy artystyczne, place zabaw dla dzieci czy konkursy z nagrodami. Tytoniaki co roku gromadzą liczną publiczność, według szacunków największe koncerty przyciągnęły blisko 20 tys. widów. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.