- Reklama -

Zła jakość powietrza w Biłgoraju

"Zła jakość powietrza! Okna powinny być dzisiaj zdecydowanie zamknięte!" To ostrzeżenie powinni wziąć sobie do serca wszyscy mieszkańcy Biłgoraja. Niestety, jakość powietrza w mieście znów jest zła.

Mieszkańcy Biłgoraja znów mają powody do obaw o własne zdrowie. Normy pyłów w powietrzu nad miastem znów zostały znacząco przekroczone. Czujnik jakości powietrza, który został zamontowany na ulicy Kościuszki, wskazuje przekroczenie normy dla pyłów drobnych PM10 (dwukrotnie) oraz PM2.5 (czterokrotnie)! Oznacza to, że jakość powietrza nie jest dobra i trzeba ograniczyć swoją aktywność na powietrzu.

Zimą powietrze jest często bardzo zanieczyszczone, toksyczne pyły, metale ciężkie trafiają do naszych płuc, krwi, a wraz z nią do różnych narządów, np. serca, mózgu. Zaostrzają astmę, alergię, niewydolność serca. Wywołują dokuczliwy kaszel, duszność, ból głowy, podrażnienie oczu, gardła.

Kilka antysmogowych porad:

* przed wyjściem z domu warto sprawdzić, jakim powietrzem oddychamy!

* warto pamiętać, że gdy poziom PM10 w powietrzu przekracza 200 ug/m3, to zdecydowanie lepiej zrezygnować ze spacerów i uprawiania na zewnątrz sportu

* jeżeli chcemy spacerować lub biegać najlepiej szukać tras tam, gdzie wentylacja jest najlepsza, w lesie lub na wzgórzach. Pamiętajmy jednak, że gdy poziom zanieczyszczeń przekracza stan alarmowy, nawet na takiej „idealnej” trasie musimy liczyć się z tym, że do naszych płuc dostanie się sporo szkodliwych substancji.

* lekarze zalecają, że po przyjściu do domu najlepiej wziąć kąpiel, która zmyje z nas zanieczyszczenia;

* najlepiej zakryć ubraniami jak największą część ciała;

* podczas podwyższonego poziomu pyłu zawieszonego w powietrzu lepiej ograniczyć wietrzenie mieszkań.

Wyniki pomiarów można śledzić na bieżąco na stronie https://airly.eu/map/pl/#50.53659,22.71991,i2871.

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. biłgoraj mówi

    Co działo się w zeszłym tygodniu z wodą z wodociągu w Biłgoraju???. Jej smak był bardzo nienaturalny???

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.