- Reklama -

Wydarzenia kulturalne

W BCK znów popłynęły domowe melodie

Po niespełna dwóch latach fani Justyny, Staszka i Kuby, twórców hitowej „Grażki” zespół „Domowe Melodie” ponownie wystąpił w Biłgorajskim Centrum Kultury. Koncert odbył się 4 marca.

Autorka muzyki i tekstów Justyna „Jucho” Chowaniak razem ze Staszkiem Czyżewskim i Kubą Dykiertem stanowią swoistą mieszankę wybuchową charyzmy, poczucia humoru i dziecięcej wręcz wrażliwości. Sami jedynie skromnie podkreślają, że pragną grać i śpiewać, co im na sercu leży…

 

*

Film „Chłopcy z lasu”, czyli nieznane epizody walk partyzantów

„Chłopcy z lasu” to najnowszy film dokumentalny biłgorajskiego reżysera Wiesława Palucha, opowiadający o akcjach dywersyjnych, walkach i potyczkach z okupantem, próbie zlikwidowania zastępcy szefa gestapo w Biłgoraju oraz o życiu w partyzantce podczas jednej z największych i najtragiczniejszych walk partyzanckich podczas II wojny – bitwie pod Osuchami.

W czerwcu 1944 roku Niemcy pod naporem armii sowieckiej cofają się z frontu wschodniego i napotykają na Zamojszczyźnie zgrupowanie polskiej partyzantki. Dochodzi do największej bitwy partyzanckiej w Polsce podczas II wojny światowej, zwanej bitwą pod Osuchami. Film opowiada o trzech oddziałach: „Corda”, „Wira” i „Selima”. Projekcja odbyła się 20 marca przy pełnej widowni. Scenariusz i reżyseria – Wiesław Paluch, zdjęcia – Mirosław Basaj, montaż – Piotr Gliński, producent – Wiesław Paluch, Tadeusz Pisarczyk.

10 kwietnia odbył się dodatkowy seans tego filmu.

 

*

W BCK Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata Część II

22 marca obejrzeliśmy Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata w ramach festiwalu Grand OFF 9 Część II. Seanse zostały zorganizowane przez Klub Filmowy „OKOło Filmu” Biłgorajskiego Centrum Kultury oraz Fundacja Cinema Art.

Festiwal Grand OFF – Najlepsze Niezależne Filmy Świata to najważniejsza w Polsce inicjatywa promująca kino niezależne. To również jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie kina niezależnego na całym świecie. Misją festiwalu Grand OFF jest zaprezentowanie i wyróżnienie najlepszych niezależnych filmów nadsyłanych z różnych zakątków świata, a także nagrodzenie ich twórców.

 

*

„Wszystko o mężczyznach” przyjdź na spektakl do BCK

21 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy do Biłgorajskiego Centrum Kultury na rewelacyjny spektakl Miro Gavrana „Wszystko o mężczyznach”, z którego będzie można dowiedzieć się m. in.: czego boją się mężczyźni, co dodaje im energii, co jest dla nich najważniejsze. Wartka akcja, błyskotliwe dialogi, dowcipne sytuacje oraz sceny pełne wzruszenia spowodują, że spektakl na długo zostanie w naszej pamięci, nie tylko rozbawi, ale da wiele do myślenia. Występują: Michał LESIEŃ-GŁOWACKI, Arkadiusz JANICZEK, Marcin KWAŚNY.

 

*

- Reklama -

Biłgorajscy aktorzy na scenie

22 i 23 kwietnia wznowiona zostanie świetna sztuka M. Gogola „Ożenek„. W sztuce tej zobaczymy znanych i lubianych biłgorajskich aktorów. Zapraszamy!

 

*

Lekcja polskiego z Tadeuszem Kościuszką

2 maja odbędzie się premiera wspaniałej sztuki teatralnej „Lekcja polskiego” Anny Bojarskiej (pisałem o niej w NOWej 29 marca). W spektaklu występują znani aktorzy: Zdzisław Wardejn (reżyser) w roli T. Kościuszki oraz Alicja Jachiewicz Szmidt, Stefan Szmidt i debiutująca aktorka Natalia Matuszek.

 

*

Dzień Pamięci Ofiar Katynia

13 kwietnia serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystościach z okazji Dnia Pamięci Ofiar Katynia. W Dniu Pamięci Ofiar Katynia obchodzone będą jednocześnie: 76. rocznica zbrodni katyńskiej i 6. rocznica katastrofy smoleńskiej. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 Mszą św. w Intencji Ofiar Katynia i Ich Rodzin w Kościele WNMP w Biłgoraju.

 

*

Malarskie inspiracje

Do końca kwietnia w galerii BCK możemy podziwiać „Malarskie inspiracje” autorstwa Pawła Borkowskiego. Technika analogowa zdjęć zachwyca swoim urokiem i wrażliwością. Warto je obejrzeć!

 

*

Podwieczorek Muzyczny

17 kwietnia o godz. 14.00 odbędzie się Podwieczorek Muzyczny. Wystąpią: Kluby Seniora „Złota Jesień” i „Złoty Wiek”, „Belferki” oraz „Retrospekcje UTW”.

 

Zapewnia

Kazimierz Szubiak

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.