- Reklama -

- Reklama -

Wójt zabrał strażakom wóz? W gminie trwa wojna

W 2011 roku OSP Rokitów (gm Turobin) otrzymała od ówczesnego zarządu gminnego samochód pożarniczy. W 2020 wójt Andrzej Kozina odebrał auto strażakom. Sprawa znalazła swój finał w sądzie, gdzie okazało się, że żadna ze stron nie ma prawa do auta. Spór toczy się do dziś, a samochód od dwóch lat stoi ... nieużywany w gminnym garażu. O szczegółach tylko w Nowej Gazecie Biłgorajskiej.

- Reklama -

Rokitów to mała wieś w gminie Turobin. Wieś, w której strażacy ochotnicy czują się mocno pokrzywdzeni. Dlaczego? W gminie Turobin od kilku lat toczy się spór pomiędzy OSP Rokitów a wójtem gminy. Chcąc nie chcąc, w spór wplątana zostało również OSP Turobin.

- Reklama -

– Jeśli chodzi o samochód, ten wóz musiał być wyremontowany, bo kierowca czyli pan Górny, zaniedbał go i poprosiliśmy pana Górnego, żeby oddał dokumenty. Do dziś tego nie zrobił. Na terenie  gminy posiadamy 18 jednostek OSP. Zakupiliśmy pięć samochodów strażackich w ciągu 4 lat kadencji. Natomiast były wójt wraz z radnym Górnym blokowali i sprzeciwiali się zakupowi samochodu strażackiego dla OSP Turobin, która jest w KSRG, więc byliśmy w tamtym czasie najgorzej doposażoną gminą w powiecie biłgorajskim ze względu między innymi na tak prowadzoną politykę bezpieczeństwa przez Górnego. Są jednostki bardziej i mniej potrzebujące, które chcielibyśmy doposażyć – tłumaczy wójt Turobina, Andrzej Kozina.
I dodaje, że pojazd, którym dysponowała OSP w Rokitowie to samochód dostawczy.- Chcielibyśmy wykorzystać go na potrzeby gminy. Jednostce w Rokitowie zaproponowaliśmy samochód pożarniczy marki STAR z Żabna ze zbiornikiem 2,5 tys. litrów. Ale odmówili. Tłumaczą, że nie zmieści się do garażu. W garażu rzeczywiście potrzebne są drobne przeróbki, które wykonalibyśmy na koszt gminy – wyjaśnia Kozina.
Sprawa swój finał znalazła w sądzie: wójt wystąpił z wnioskiem do sądu, żeby OSP Rokitów oddała dokumenty, a strażacy ochotnicy wystąpili z wnioskiem o zasiedzenie pojazdu. Oba wnioski zostały oddalone, gdyż w toku postępowania wyszło na jaw, że żadna ze stron prawa do pojazdu nie ma, a jego jedynym właścicielem jest… OSP Turobin. Co na to strażacy ochotnicy z OSP Rokitów? Co na to mieszkańcy gminy Turobin, którzy powoli już się gubią w całym zamieszaniu?O szczegółach w najnowszym papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej. W kioskach, sklepach i punktach kolportażu w całym powiecie biłgorajskim. Czekamy oczywiście na komentarze mieszkańców. Na naszym fb, albo mailowo (nowa@gazetabilgoraj.pl). Nie tylko w tej, ale każdej ciekawej sprawie w powiecie biłgorajskim.  

 

- Reklama -

43 Komentarze
 1. Anonim mówi

  Radny na Załawcze samochód załatwił.

  1. Luzz mówi

   Taaa napewno załatwił bez takich żartów

 2. Odrobinę statystyki mówi

  Wracając do meritum i podsumowując po kilku latach sporu ,który był do polubownego załatwienia w trzy tygodnie: Stan wyjściowy był taki że (wieś Rokitów,OSP Rokitów ) ,proszę niech każdy wybierze co chcę mieli samochód strażacki i działkę pod budynkiem sklepu tamże. Po kilku latach (wieś Rokitów,OSP Rokitów ), tu znowu można wybrać dowolnie ,nie ma ani działki ,którą nabył właściciel sklepu, ani samochodu który „zarekwirował ” Wójt Gminy Turobin. Reasumując Radny -0 punktów, Wójt 2 punkty. Proszę mnie poprawić jak coś nie tak policzyłem

 3. Anonim mówi

  Ja mam nadzieję ,że radny Górny kończy pisać pozew z powództwa cywilnego, wszak rodzina jest najważniejsza.

 4. Zmiia mówi

  Mam nadzieję że przestały psy ujadać na radnego bo nic złego nie robi

 5. Anonim mówi

  Szanowny panie Wójcie nie trzeba się pod dziwnymi nickami typu Kredyty poprzednika ukrywać .

 6. Andza mówi

  Jeden lepszy od drugiego w tym Turobinie, widzę kampania działa należycie

 7. Przyszłość mówi

  Pewnie tak bedzie ze jak wróci „stary a nowy” to rozpocznie sie sprzedaz majątku gminnego,zwalanianie ludzi Koziny, zwalnianie nauczycieli,likwidacja szkół

  1. Rokitowiok mówi

   Sprzedaż działek już się rozpoczęła, na działce OSP Rokitów. Przecież to on chce dzielić działkę i sprzedać ja…

   1. Gienio mówi

    Z tego co wiem to Krukowski sprzedal ponad 20 nieruchomości i to z budynkam,bardzo tanio Tokary czy Guzowka, nie mowiac o Turobinie ile dzialek.wroci dawna praktyka sprzedaży

    1. nie kryty krytyk mówi

     a ile gródczak swoim posprzedawał na targownii?? po kosztach jeszcze??

 8. Urzędnik mówi

  a z zatrudnieniami, to łatwo policzyć ile poszło na emerytury a ile w zamian zatrudnionych zostało.

  1. Pracownik mówi

   Czyli recepta jest taka zeby zwolnic tych ktorych wojt zatrudnił? Dobry ma Pan pomysl zwalniac ludzi na bruk

 9. Mieszkaniec mówi

  najlepiej o te kwestie zapytać na sesji wójta ile było poprzedniku a ile jest wzięte za tej kadencji. czy słusznie zaciąga to mieszkańcy ocenią już niedługo w wyborach, to nie jest wyjście robić wszystko za kredyty, bo te trzeba spłacać a jakie inne dochody gmina ma żeby sytuację poprawić? proponuję wybrać się na sesję i wójta o konkretne kwoty zapytać, możnaby na zebraniach wiejskich ale jak widać wójt boi się spotkać z ludźmi, pandemia minęła a zebrań jak nie było tak nie widać żeby miały być. taki to wójt otwarty dla ludzi i mieszkańców. w urzędzie też by człowiek zapytał ale albo go nie ma, bo za rano albo sekretarka dobrze pilnuje żeby nikt nie właściwy się nie dostał.

 10. Kredyty poprzednika mówi

  Tak tak Krukowski z Górnym za swojej kadencji mieli około 10 mln kredytu i na co to było wzięte???? Ja nic nie widziałam żeby coś się robiło w naszej gminie.
  Teraz obecny Wójt Kozina musi spłacać po Kruku
  A obecnie z tego co widać na stronach gminy łącznie z długiem Kruka i tym który oczywiście trzeba zaciągnąć na wkład własny. W tamtym roku wójt zrobił drogę w Tarnawie Dużej, w tym w Zablociu i Nowej Wsi to musiał się dołożyć do powiatu bo trzeba było aż 50% dołożyć. No i ten nowy sprzęt zakupiony ciągnik farmtrac i kosiarka bijakowa do koszenia rowów i krzaków to łącznie około 350 000 zł.
  No to pisze ze na tą chwilę łącznie z długami poprzednika jest 4 mln zł. Ale czy to duzo jak on pozyskał 40 mln zł dotacji.
  Nie mówiąc jak gospodarkę komunalna rozwinął. On kupił nowa minikoparke na wodociągi, iveco wywrotkę, ciągniki i narzędzia, naprawił te co były już w stanie agonii.
  A ludzi że zatrudnił na miejsca po pracownikach którzy na emeryturę przeszli to dobrze. Niech ludzie pracują. Przyjdzie inny to będzie zwalniał. Juz niektórzy mówią na komisjach ze będą zwalniać nauczycieli i szkoły likwidować.
  A dom seniora nikt do tego nie dokłada tyle ile nie jest potrzebne mieszkancom. Wiadomo że inny wójt by zamknął tą placówkę lub sprzedał.
  Wbrew oponentom Kozina podwoił majątek gminy. Budynek miał być sprzedany za 60tys zł. On tego nie sprzedał. Pozyskał na remont 1.5 mln zł. Jeżeli nie rozumie tego Górny czy inny to jest tak że żadny inny budynek nie nadawałby się pod rehabilitację czy gabinety lekarzy specjalistów. W tej chwili jest tak że jest tam dom seniora, zakład fizjoterapii i gabinety lekarzy. Niech wyją Ci którzy nic dla ludzi z Gminy Turobin nie zrobili. Prawda jest taka że czy Kozina wójtem będzie czy nie to on zrobił tyle że nikt więcej nie zrobił. Jeżeli on będzie wójtem jestem przekonana że będziemy się rozwijać. Jeżeli nie będziemy się zwijać.Ludzie wybiorą. Inni by zamykali on otwiera dla ludzi.

  1. zabka mówi

   Prosze nie pisac bzdur ze to wojt zrobil droge w Tarnawie Duzej. Zeby nie wytrwalosc i zbiorka podpisow zorganizowana przez mieszkancow trzech Tarnaw oraz ich soltysow to drogi by nie bylo bo sam wojt byl pzeciwny.

 11. Mieszkaniec mówi

  a ile z tych wszystkich rzeczy zrobił Kozina za gminne a ile jest przez niego wziętych kredytów? Fakt żaden wójt tyle nie brał kredytów co on każdego roku. ciekawe kko odważny się znajdzie żeby po nim to spłacać,bo do końca kadencji chyba do 10 mln zadłużenia dojedzie leciutko. żaden wójt też tyle nie zatrudniał osób co Kozina i nie tylko w gminie ale i w szkołach czy bibliotece ? aż takie zapotrzebowanie jest jeśli liczba mieszkańców się zmniejsza? porady prawne-byłem, chciałem skorzystać to usłyszałem że nie jest specjalistą w prawie drogowym i kazali czekać, do dzisiaj nikt nie zadzwonił. Dom Seniora, a niech się pochwali ten co pisze w imieniu wójta ile gmina dokłada co roku a jak mówił że nie trzeba będzie. remont szkoły za 11 mln a dofinansowanie 8,5 to reszta skąd -wiadomo kredycik. samochodów osp tyle nakupionych, gdzie tak prężnie działają te straże że tylko w Turobinie jest jednostka specjalna, a reszta będą stać bo nawet na akcje nie będzie miał kto wyjechać, młodych coraz mniej a straszym nie za bardzo już się chce wyjeżdżać. nie trzeba dużo, od czasu do czasu sesji posłuchać i raz na jakiś czas gminne strony poodwiedzać i wszystko pisze, tylko wójt nie o wszystkim mówi.

  1. Niekryty krytyk mówi

   podpisz się z imienia o nazwiska, żeby straż wiedziała do kogo nie przyjechac. policję sobie wezwij i Kozine niech ci gasi, obietnicami najlepiej

 12. Senior mówi

  Ten wójt zrobił dla nas osób starszych dom seniora, tamten by nigdy o nas nie pomyślał a to jest bardzo ważne żeby szanować tych podatników którzy chcą już odpocząć na starość i potrzebują obecności drugiej osoby bo często są samotni i schorowani

  1. Paciok mówi

   Gdyby nie był z PiSu, to by nie dostal tych pieniędzy. z resztą ten dom seniora został to wciśnięty na siłę..
   Zobaczymy jak się skończy dofinansowanie z rządu, ciekawe co będzie czy przetrwa wasze Senatorium Miłości. Poza tym nie od dziś wiadomo, że lubicie sobie tam walnąć w szyję (cytując klasyka)

 13. Rozsądny mówi

  Za kadencji Wójta Koziny mieszkańcy naszej Gminy mają bezpłatny dostęp do lekarzy specjalistów, rehabilitację na miejscu na NFZ, bezpłatne porady prawne, wszędzie są wykonywane inwestycje drogi, chodniki, remont szkoły za 11mln, przedszkola, żłobek będzie. Posterunek policji niedługo wybudują. Oczyszczalnie ścieków wyremontował za 2mln.samochody strazcakie pozyskane ze źródeł zewnętrznych.sam jeden samochód od ministra Romanowskiego to prawie milion. A jest 5 zakupionych.teraz drogi będą robione w tym roku za 6 milionów. Żadnen wójt w historii tyle nie zrobił i nie zrobi dla naszej Gminy.
  Jeżeli mało to porównajmy to z jego poprzednikami. Dla mnie jest najlepszym wójtem i będę głosować na niego

 14. Anonim mówi

  Jaka gmina takie problemy😅😅.Za poprzednika to przynajmniej w urzędzie porządek i jakaś dyscyplina była.Teraz to szkoda słów ,dodzwonić się do UG to tak jak dodzwonić się do miejscowego ośrodka zdrowia.

 15. Taka refkeksja mówi

  Pseudo konflikt o jakiś samochód,który to rozpoczął się od sporu o wydzielenie i sprzedaż działki na której wybudowane są remiza OSP i sklep ,przerodził się w operę mydlaną pokazującą tylko ,że obaj panowie wybrani z woli lud zamiast konflikty wygaszać ,już trzeci rok skutecznie go podgrzewają.Prawdopodobne jest ,że ta telenowela zakończy się dla obydwu odpoczynkiem od lokalnej polityki,różnica jest jedynie taka ,że jeden z nich ryzykuje utratę 500 zł diety drugi 17000 poborów.

  1. Anonim mówi

   Trochę więcej, szczególności ze ludzie piszą o braku konkursu w starostwie

 16. Sąsiad mówi

  Myślę ,że Górnemu już podziękujemy, aby tylko szuka zaczepki żeby atakować Wójta, jestem mieszkańcem sąsiedniej wsi i z tego co słyszę to już radnym nie będzie , po co czepiać się kogoś kto tak wiele zrobił dla gminy jak P. Kozina

 17. Anonim mówi

  Jazda po syny i żonie to jest już, skur……….two Za tego typu insunacje proces cywilny się należy.

 18. Tarnawianin mówi

  Widze, że taktyką Koziny jest brak merytorycznych argumentów a nagonka na wybraną osobę. W tym wypadku P. Górnego.(gdyby mu przyklaskiwał byłoby ok).
  K. próbuje od najsłabszego punktu, od rodziny. (nie mówiąc już o psychice, bo ile człowiek może wytrzymać tych oszczerstw). Rodzina jest świętością.
  Na kilometr widać, że komentarze są 1:1 co mówi Kozina na sesjach… Przecież to jest niemożliwe by pisać komentarze 1:1…

  Głosowałem na Pana panie Kozina, ale to był mój największy błąd.

  1. nie kryty krytyk mówi

   kozina i górny to ta sama półka. najbardziej mnie śmiesyz to że star z Zabna do rokitowa się nie zmieści, ale jakby dostali nowy to by się zmieścił, bo przecież nowy jest wyższy od stara. ale tylko o 50 cm.
   ale to tylko rokitów, TZW pępek świata, a górny to taki paproch w tym pępku..
   kozina nie lepszy, i jak myślicie ciemnoto turobinska, czemu tyle kasy uzyskał? pewnie nie dlatego że koleś w pisie,
   jakoś jak poprzednicy zarabiali około 9 tys miesięcznie im wystarczyło kozinie już podnieśli do 18 tys, a jeszcze chce miasto zrobić ze wsi turobińskiej żeby więcej dostać.

   jeżeli mam mieć nową szosę a płacić więcej podatków to wole nie mieć drogi, dzięki władzy tego przedstawiciela wszystko poszło do góry a za pracownika płaci się już tyle dla państwa ile dostaje pracownik, ale dla bezrobotnych PIS i kozina jest najlepszy, i będzie robić szopki jak na zawodach strażackich gdzie obchodzi radnych bo ich nie lubi odwraca głowę etc, jak to zarządca pełną gębą.

 19. Magda H. mówi

  Kozina przegra wybory, wszyscy już tak mówią nawet Ci którzy wcześniej go popierali. Już przy nim nie ma nikogo. Szkoda że tak się kończy… ale pycha to nigdy nic dobrego. A te komentarze opluwające to żałosne są.

 20. Nowe wozy strazackie mówi

  Śmiech na sali ten wójt kupil najwiecej wozów strazackich dla gminy biorąc pod uwagę caly powiat bilgorajski. Ten wóz nie jest mu potrzebny. Ale skoro ten wóz nie należy do Rokitowa tylko do Turobina to dobrze ze zabrał

  1. Irl mówi

   Nieposłuszeństwo karane jest 🙂

 21. Głos mówi

  Czopek typowa chorągiewka, tam gdzie korzyści dla niego lub synka tam i on. Ale żal mu bo nie jest przy władzy jak wcześniej z Krukiem był przewodniczący rady ale pcha się tam gdzie cos moze ugrać i z kim tylko się da

 22. Poczta mówi

  Niech Redakcja zwróci uwagę na otwierane listy na poczcie w Turobinie,były skargi od mieszkańców.
  Pytać należy żonę Pana Radnego bo jest Naczelnikiem poczty

 23. Rokitów mówi

  W jaki sposób syn Stanislawa Górnego Radnego zostal zatrudniony w Starostwie Powiatowym? Był konkurs? Jednych się zwalnia a synów pożytecznych Radnych zatrudnia? Moze to o to chodzi z tym samochodem, zeby Radny szczekał na sesji?
  Gra pod publiczkę czopka. A Rokitów go nie obchodzi, wszystko chwastami zarasta?

  1. Irl mówi

   Potwierdza się teza użytkownika „Obs”, wszyscy w Rokitowie szanują radnego i jego syna. Brawo, że zostałeś pachołkiem Koziny.

   1. Sąsiadka Czopka mówi

    To Radny zalatwia prtwatne sprawy dla syna w bilgoraju, zamiast byc radnym dla Rokitowa i Zalawcza. Niech pomoze mojego syna zatrudnic a nie tylko o rodzine swoja dba. Zona na poczcie. Syn w starostwie.mamy tego dość. Juz wiecej nie bedziemy glosowac na Gornego.ostatnia kadencja tego Radnego

 24. Moskwa mówi

  RADNY CZOPEK TO PACHOLEK PZPR, WSPOLPRACUJE TYLKO Z TAJNYMI WSPÓŁPRACOWNIKAMI I TW PUŁKOWNIKIEM

 25. Czopek mówi

  To już szczyt bezczelności ze strony Radnego Górnego. Glosuje przeciwko inwestycjom w Rokitowie i Zalawczu. Rozwalił Straż, zaniedbał samochód ktory nie nadawal sie do jazdy i gdyby nie wójt to samochod juz dawno by na złomie był

 26. Do obst mówi

  Powiem więcej,nie zdziwiłbym się gdyby to wójt nadawał ton tym komentarzom albo sam je pisał.Kogo obchodzi jakiś spór o stary samochód.

  1. Ciupciuś mówi

   Gość ma rację, nie od dziś wiadomo, że Jędruś prawdopodobnie nakazuje pisać komentarze swoim pracownikom.

 27. Turobin mówi

  Wójt ma racje. Górny atakuje wiadomo po co. Ludzie popierają wójta Kozine. Rozwija bardzo dobrze gminę. Dzięki niemu mamy tyle nowych wozów strażackich. Bardzo dobrze współpracuje się z nim. Panie wójcie proszę nie przejmować się bzdurami.

  1. Czesław mówi

   Wójt będzie atakowany bo jest z PIS z nie z pezel Teraz czekamy na odgrzany kotlet na temat starosty . Komentarz krytykujący pezel zostanie usunięty

  2. Obs mówi

   Nie jestem mieszkańcem gminy Turobin, ale dość często obserwuje gazetę biłgorajską i czytam większość artykułów.
   Patrząc z innej perspektywy, to wygląda jakby ten wasz wójt miał grupkę ludzi od pisania pozytywnych komentarzy na jego temat. (nie są to normalne komentarze, tylko na siłę chwalmy wójta)
   Dodatkowo często gdy coś nie wychodzi, winni są radni, wszyscy wokoło, tylko nie on sam.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.