W nowych domach bez łańcuchów

 

W Józefowie funkcjonuje Przytulisko dla psów. Prowadzi je Fundusz Aktywizacji Niepełnosprawnych w Józefowie – Spółdzielnia Socjalna. Jeszcze kilka miesięcy temu przebywało tam około 30 psiaków. Dziś tylko cztery. Mieszkańcy gminy dość sceptycznie podchodzili do adoptowania tamtych zwierzaków. Wszystko zmieniło się w sierpniu  minionego roku, gdy przytulisko i władze gminy odwiedziły przedstawicielki Biłgorajskiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami "Podaj Łapę". Postawiły sobie główny cel – znaleźć dom dla czworonogów.

Po kilku miesiącach można mówić o sukcesie. Przytulisko zmieniło swoją lokalizację. Wcześniej znajdowało się na terenie po byłym wysypisku śmieci. Teraz zlokalizowane jest na oczyszczalni ścieków. Dodatkowo zakupiono kojce dla psów. Nie są już one na łańcuchach. – Bardzo dużo pomogło nam Stowarzyszenie "Podaj Łapę". W tamtym roku, jak media zaczęły "trąbić" o tym schronisku, to tych piesków nam przybywało i zadowolenia z naszej strony nie było. Członkowie Stowarzyszenia zrobili akcję adopcyjną, w wyniku której większość psów poszła do prywatnych osób. Zostały cztery pieski. Szykujemy indywidualne podziękowania za akcję. W bardzo istotny sposób nam pomogli. Cieszymy się z tego. Nie było łatwo zachęcić naszych mieszkańców, aby brali pieski z przytuliska. Oni ten proces bardzo uspołecznili, działali różnymi kanałami, a efektem jesteśmy mile zaskoczeni – mówi burmistrz Roman Dziura. 

Dodatkowo dzięki grupie sympatyków zwierząt na portalu społecznościowym Facebook powstał bazarek "Pomoc dla zwierząt w Przytulisku w Józefowie". Zakończył on działalność w połowie grudnia. Dzięki dużemu zaangażowaniu i hojności udało się zebrać 3954,76 zł. Za zebrane pieniądze zaszczepiono psy przeciw chorobom zakaźnym, odrobaczono i odpchlono zwierzaki i ich budy. Zakupiono obroże przeciw kleszczom i pchłom. Psy trafiają do nowych właścicieli, często w miejsca oddalone o kilkaset kilometrów. Dofinansowano transport do domów stałych i tymczasowych. Ze zbiórki pokrywane są również koszty leczenia zwierząt. Aktywnie włączyła się młodzież z I LO im. ONZ w Biłgoraju. Uzbierała ona 137 kg karmy. Jedzenie, koce i pościel psiaki otrzymały również od wielu ludzi dobrego serca.

Osoby zainteresowane adopcją zapraszamy do Przytuliska w godzinach od 800 do 1500 lub o kontakt tel. 602 513 118. Szczegółowe informacje na temat piesków do adopcji można znaleźć na profilu Facebook "Zabierzmy psy do domu – Gminne Przytulisko w Józefowie"

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.