Ogłoszenia

W Biszczy będą kotły na biomasę, solary i fotowoltaika

Przed samorządem w Biszczy stoi spore wyzwanie. Jeszcze w tym roku mają się zakończyć wszystkie formalności związane z realizacją projektu, a w budynkach mieszkańców mają być zamontowane nowoczesne kotły na pellet, solary i panele fotowoltaiczne. – Ogłosiliśmy przetarg na dostawę i montaż 93 kotłów na pelet o mocy 20 kW każdy. Niestety, poprzedni przetarg musieliśmy unieważnić, gdyż cena oferowana przez firmy była zbyt wysoka. Teraz do 7 maja czekamy na kolejne oferty – wyjaśnia w rozmowie z NOWą Gazetą Biłgorajską wójt gminy Zbigniew Pyczko. 
 Projekt, który realizuje Biszcza, jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Unijne dofinansowanie wynosi w nim 85 procent. Reszta to wkład własny mieszkańców i samorządu. Założono w nim, że mieszkańcy będą korzystać z energii słonecznej poprzez montaż solarów i paneli fotowoltaicznych. Zamontowane też będą piece na biomasę. Zaplanowane są 133 instalacje solarne i 140 fotowoltaicznych. 
Wójt nie ukrywa, że zainteresowanie udziałem w projekcie ze strony mieszkańców było dość duże. – Kolektory słoneczne będą montowane w nowo wybudowanych budynkach lub u tych mieszkańców, którzy nie korzystali z wcześniejszego projektu. A panele fotowoltaiczne rozeszły się jak świeże bułeczki. To była nowość i żadna gmina w sąsiedztwie takich nie miała, więc zainteresowanie było spore. Jak ktoś z listy wykruszył się, natychmiast znajdywał się kolejny chętny – dodaje wójt Pyczko. 
Wspomina, że realizacja projektu jest zaplanowana na bieżący rok. Zaraz po rozstrzygnięciu przetargów, ruszą prace w terenie. Samorząd w tym roku planuje także przeprowadzić generalny remont budynku Gminnego Ośrodka Kultury. Tu także sposób ogrzewania będzie zmodernizowany i zamieniony na gazowy.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.