- Reklama -

- Reklama -

Upadłość konsumencka – by znów wyjść na prostą

W życiu każdego człowieka mogą się zdarzyć różne sytuacje. Przeważnie w większości przypadków mamy do czynienia z miłymi wydarzeniami, ale czasem sprawy mogą wymknąć się spod kontroli. Jeśli np. nasze zadłużenie już dawno przekroczyło realne możliwości jego spłaty, to warto zastanowić się nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Czasami ogłoszenie upadłości to jedyna możliwość na to, by poukładać sobie nasze sprawy finansowe na nowym, stabilnym gruncie. W niedalekiej przyszłości zakończenie postępowania upadłościowego w przedmiocie ogłoszenia upadłości, pozwoli nam stanąć na nogi. Proces ten nie jest może łatwy i bezbolesny, ale z pewnością warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, by w razie czego złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości - jeśli nie będzie już innego wyjścia z trudnej sytuacji.

- Reklama -

Postępowanie upadłościowe – kiedy inne rozwiązania zawiodły

Czym więc tak naprawdę jest postępowanie upadłościowe? Z pewnością warto dowiedzieć się jak wygląda upadłość konsumencka krok po kroku i kiedy możemy z tej możliwości skorzystać. Przy postępowaniu upadłościowym kluczową sprawą jest to, że żeby do niego doszło nie można prowadzić działalności gospodarczej – z wyłączeniem jednoosobowej działalności tego typu. Kolejną sprawą mającą znaczenie przy przyszłym ogłoszeniu upadłości, jest przynajmniej trzymiesięczna niewypłacalność osoby wnioskującej o upadłość konsumencką. Najpierw należy więc złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości we właściwym sądzie rejonowym. To ów sąd ogłosi, czy do postępowania upadłościowego może dojść. Warto tutaj bowiem pamiętać, że sędzia komisarz może taki wniosek przyjąć albo odrzucić. Odrzucenie wniosku spowoduje zamknięcie drogi do konsumenckiego postępowania upadłościowego. Przyjęte wnioski są ogłaszane do publicznej wiadomości na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Od dnia obwieszczenia postanowienia sądu o przyjęciu wniosku upadłościowego do realizacji, zacznie się nasze wychodzenie na prostą, które z pewnością nie będzie procesem łatwym, ale koniecznym.

 

 

toyota Yaris

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – po ogłoszeniu upadłości powoli wracamy do gry

W przypadku każdego postępowania upadłościowego warto z pewnością poszukać wsparcia prawnego, bo wówczas łatwiej będzie nam przebrnąć przez wszelkie procedury z tym związane. Ustalenie składu masy upadłości – po przyjęciu wniosku przez sąd, leży w gestii syndyka masy upadłościowej. Każdy z wierzycieli ma wówczas prawo – w określonym czasie – złożyć swoje zgłoszenia wierzytelności na ręce syndyka. Masa upadłościowa służy zaspokojeniu wierzycieli upadłego w takim zakresie, w jakim jest to możliwe. Listę wierzytelności ostatecznie zatwierdza sędzia komisarz, a likwidacji masy upadłości dokonuje się poprzez spłatę zobowiązań oraz pokrycie kosztów postępowania sądowego. Likwidacja masy upadłości nie może pozbawić nas, np. przedmiotów użytku codziennego, rzeczy niezbędnych do pracy, czy też pozostawić nam kwotę z wynagrodzenia niezbędną nam do życia. Skutki zakończenia postępowania upadłościowego to np. zaprzestanie egzekucji komorniczych, przejęcie majątku przez syndyka, czy też zajęcie części dochodów na poczet długów, itp. Prawo upadłościowe dokładnie opisuje, co można, a czego nie można zrobić w związku z postępowaniem upadłościowym. Przebieg postępowania upadłościowego nie będzie prostą sprawą, ale czasami to jedyny sposób, by się pozbyć długów. Im szybciej podejmiemy decyzję o wdrożeniu tego typu działań w życie, tym szybciej staniemy znów na nogi – co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.