- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Uczcili pamięć pomordowanych

 

Uroczystości rocznicowe gromadzą w Szarajówce władze samorządowe, radnych, młodzież, kombatanckie poczty sztandarowe, druhów strażaków, członków GRH Wir, mieszkańców gminy Łukowa oraz rodziny pomordowanych. Przynoszone są kwiaty, zapalane znicze.

- Reklama -

Okolicznościową część artystyczną przygotowali uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej im. por. Edwarda Błaszczaka ps. "Grom" w Chmielku pod kierownictwem Beaty Słomy. Za pomordowanych modlił się chmielecki proboszcz ks. Marek Tworek. Źródła historyczne nie podają powodu tej zbrodni, prawdopodobnie mogło to nastąpić w odwecie za atak partyzantów na posterunek żandarmerii w Tarnogrodzie. Ekspedycja karna złożona z członków SS i Ordnungspolizei spędziła mieszkańców na główny plac wsi. W międzyczasie Niemcy zrabowali cały inwentarz z łąk i pól oraz obór. Po kilku godzinach dowódca ekspedycji rozkazał zgromadzone kobiety, dzieci i starców wpędzić do zabudowań kilku gospodarzy. Następnie obłożono budynki słomą i podpalono. W niecałe dwie godziny cała wieś stanęła w płomieniach. Spalono żywcem 59 osób, w tym 30 dzieci.  Był to jeden z najokrutniejszych aktów w historii wojennej Polski.

Źródła historyczne nie podają powodu tej zbrodni, prawdopodobnie mogło to nastąpić w odwecie za atak partyzantów na posterunek żandarmerii w Tarnogrodzie. Ekspedycja karna złożona z członków SS i Ordnungspolizei spędziła mieszkańców na główny plac wsi. W międzyczasie Niemcy zrabowali cały inwentarz z łąk i pól oraz obór. Po kilku godzinach dowódca ekspedycji rozkazał zgromadzone kobiety, dzieci i starców wpędzić do zabudowań kilku gospodarzy. Następnie obłożono budynki słomą i podpalono. W niecałe dwie godziny cała wieś stanęła w płomieniach. Spalono żywcem 59 osób, w tym 30 dzieci.  Był to jeden z najokrutniejszych aktów w historii wojennej Polski.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.