- Reklama -

- Reklama -

Tarnogrodzka biblioteka na „cudzej” ziemi (Film)

Remont budynku obecnej biblioteki, a wcześniej synagogi budzi wśród mieszkańców wiele kontrowersji. Niektórzy z nich twierdzą, że "po wyremontowaniu budynku znajdzie się jego właściciel".

- Reklama -

Synagoga została zbudowana w 1686 roku na mocy przywileju ordynata Marcina Zamoyskiego. Na początku XIX wieku przeprowadzono jej gruntowny remont.

– Od razu, jak spojrzymy na ten budynek, widać, że jest to miejsce kultu żydowskiego. Obiekt ten jest zabytkowy, wyjątkowy i jest częścią naszego miasta. Budynek przed rozpoczęciem prac remontowych był w fatalnym stanie, dlatego podjęto próbę jego odbudowy – mówi Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu.

Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę i urządzili w niej stajnię dla koni. W tym czasie rozebrano również, znajdującą się z północnej strony, parterową przybudówkę, mieszczącą babiniec.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

– Pod koniec lat 90 zapadła decyzja, że ten zrujnowany budynek zostanie przewrócony do dawnej świetności, dostosowany do potrzeb biblioteki oraz miejskiego domu kultury. Rozpoczęto prace, które trwały 5 lat i zakończono je w 1990 roku – dodaje burmistrz.

- Reklama -

Budynek był w fatalnym stanie technicznym, z zewnątrz elewacja się obsypywała, a od dołu podchodziła woda. Budynek ten niszczał w oczach.

– Inwestycję rozpoczęliśmy od 2019. Zaczęliśmy od odwodnienia, elewacji, a teraz kontynuujemy prace we wnętrzu budynku. Inwestycja nie jest tania, bo obiekt jest ogromny. Całkowity koszt wynosi ponad 6,5 mln zł. Co najważniejsze, kwoty dofinansowań w sumie wynosiły ponad 5 mln zł. Oznacza to, że ze środków gminy dokładamy do tej inwestycji stosunkowo niewiele – informuje Paweł Dec.

Mówiąc o synagodze, nie możemy zapomnieć o sprawie, która wzbudza najwięcej kontrowersji wśród części mieszkańców Tarnogrodu, którzy twierdzą, że nie jest uregulowany stan prawny tego budynku, co pozwoli w przyszłości, kiedy budynek zostanie już odremontowany, przejąć go gminie żydowskiej.

– Chciałbym państwa uspokoić, ponieważ przed Komisją Regulacji do Spraw Wyznaniowych Żydowskich znajdującą się w Warszawie, działającą przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, dnia 3 sierpnia 2005 roku została zawarta ugoda. Reguluje ona bardzo ważną kwestię, że wszelkie roszczenia do działki, na której znajduje się synagoga, cały parking przed nią, jak i cześć działki budynku gminy wraz z budynkami, zostają odkupione za kwotę 65 tys. zł – podkreśla włodarz. – Ten budynek jest w całości gminy Tarnogród i inwestujemy z myślą, że będzie on zawsze służył społeczności lokalnej, a nie nikomu innemu – dodaje.

~Kuliński Michał

- Reklama -

1 komentarz
  1. Jan mówi

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.