Targowisko zmieni lokalizację

 

 W styczniu władze miasta podpisały umowę na dofinansowanie zadania pn. "Budowa stałego targowiska Mój Rynek przy ul. Władysława Jagiełły w Biłgoraju – Etap II". Dofinansowanie wynosi ponad 995 tys. zł, co stanowi 63,63% wydatków kwalifikowalnych. Projekt współfinansowany jest z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 To już kolejny etap budowy nowego targowiska. W 2012 roku wybudowano jego pierwszy etap. Wykonano nawierzchnię z kostki brukowej, oświetlenie terenu, wybudowano budynek sanitarny wraz z odpowiednimi przyłączami. Powstały również stanowiska handlowe zadaszone konstrukcji drewnianej krytej gontem. Handluje się tam obecnie głównie płodami rolnymi.

Obowiązkiem samorządu jest prowadzenie targowiska. Obecnie handel odbywa się na placu przy ul. Dąbrowskiego. Mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali, że jest on w opłakanym stanie. Dodatkowo teren ten nie należy do miasta, a do Wspólnoty Gruntowej. Wystąpiła ona kilka miesięcy temu o podział terenu poprzez wyznaczenie drogi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Przecinałaby ona działkę od ul. Dąbrowskiego w stronę kładki na rzece. Być może Wspólnota zechce sprzedać ten teren. Wówczas samorząd nie miałby placu targowego. Dlatego tak ważna jest dalsza realizacja inwestycji przy ul. Jagiełły.

Pieniądze na targowiska pochodzą z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. W ogłoszonym w ubiegłym roku naborze wpłynęły 22 wnioski. Do finansowania zakwalifikowano 18 projektów dotyczących budowy lub przebudowy targowisk. Ich łączna wartość to 26 mln zł. Dotacje mogły wynieść maksymalnie 63 proc. całkowitego kosztu inwestycji. Poza Biłgorajem pieniądze otrzymał również samorząd Frampola.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.