Kadius

- Reklama -

Kolej na kolej

Jest szansa na rozbudowanie linii kolejowej biegnącej przez Biłgoraj. Dzięki temu ruch kolejowy w naszym mieście z pewnością miałby szansę na rozwój.

Porozumienie w sprawie rozwoju transportu kolejowego zostało podpisane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i samorząd województwa lubelskiego. Powstać miałaby Lubelska Kolej Aglomeracyjna. Co to oznacza w praktyce? Nowe przystanki, linie kolejowe oraz unowocześnione perony.

Inwestycja planowana jest do realizacji w perspektywie finansowej 2021-2027. Najpierw jednak musi powstać koncepcja inwestycji. Dokument pozwoli opracować kierunki rozbudowy sieci linii kolejowych na terenie aglomeracji lubelskiej Jej wykonanie rozpocznie się w tym roku i potrwa do 2021 roku. Szacowany koszt jej wykonania to 400 tys. zł. Środki będą pochodziły z budżetu samorządu województwa lubelskiego oraz PKP PLK.

Co na tym zyskają mieszkańcy Biłgoraja? Lubelska Kolej Aglomeracyjna ma dotrzeć również do stolicy naszego powiatu. Przeanalizowana zostanie możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraju. – Kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Dlatego rząd dokłada wszelkich starań, by rozwijać infrastrukturę kolejową w Polsce. Aktualnie budujemy kolej aglomeracyjną w Szczecinie i Rzeszowie. Liczę na to, że do tych miast dołączy niebawem Lublin. Powstanie Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej to szansa na ograniczenie ruchu drogowego w centrum Lublina – twierdzi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury

- Reklama -

Jak wyjaśnia Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., rozwój kolei w aglomeracjach to jeden z celów, które jako zarządca infrastruktury kolejowej już realizuje w ramach Krajowego Programu Kolejowego. – Chcemy, żeby mieszkańcy województwa dzięki Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej zyskali jeszcze lepsze możliwości podróży w regionie – podkreśla.

Obecnie z Biłgoraja nie ma zbyt wielu połączeń kolejowych. Dojechać możemy m.in. do Wrocławia, Krakowa czy Opola.

red,

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.